FRH2.0: Palm City fik aftenens største bifald
Medejer og direktør Otto Stavad, Palm City, høstede aftenens største bifald, da omkring 150 mennesker i aftes var samlet til tredje etape af netværksprojektet FRH2.0, hvis mål er at sætte yderligere skub i udviklingen i Frederikshavn.
13 projekter blev præsenteret i kantinen på Frederikshavn Handelsskole, og selv om Otto Stavad reelt havde flere dårlige end positive nyheder, satte de fremmødte pris på direktørens åbne og ærlige statusredegørelse.
- Australieren Rick Bucknall, som skulle bygge golfbanen, er fortid i Palm City. Vi kommer aldrig til at elske hinanden. Det kan jeg vist godt sige, indrømmede Otto Stavad.
Han lagde også kortene på bordet, når det gælder centerområdet.
- Med den udvikling, vi har været igennem, er centret ikke rentabelt at opføre nu. Det kommer uden tvivl, men det kræver, at vi først har minimum 150-200 huse, vurderer Palm City-direktøren.
Han fremlagde en ny tidsplan for feriebyprojektet nord for Frederikshavn. Det er målet, at de første ni huller af golfbanen indvies i 2012 og de sidste ni huller i 2013. 88 af 146 beachhuse er solgt, og området skal være fuldt udbygget i løbet af fem år. Det er desuden planen, at der de næste 10 år bygges 25-75 huse om året i golfbaneområdet.
Otto Stavad afsluttede sin præsentation med at sige:
- Jeg ved godt, at mange af jer tænker, at Palm City aldrig bliver til noget. Men håber I det ikke?
Spørgsmålet blev besvaret med aftenens højeste og længste klapsalver.





































