Katrine Trekær glæder sig til endelig at komme i gang med hendes store drøm
Katrine Trekær, 26 år, forventer i starten af marts at kunne slå dørene op for en helt ny frisørsalon i Tordenskjoldsgade med fokus på grønne produkter og personligt arbejde med fleksible åbningstider.
Det er en forventningsfuld indehaver, der efter at være blevet udlært og have arbejdet i Arkadesalonen nu har tager store skridt og åbner egen salon. Med en datter på et år og kæresten Mads Bech Christensen fra Frederikshavn White Hawks kunne man tro, at der var nok at se til, men Katrine Trekær er sikker på, at tingene nok skal hænge sammen.
-Jeg har altid vidst, at jeg på et tidspunkt skulle prøve det her. Jeg ved heller ikke, hvad det er efter en barsel. Man får lyst til at starte noget nyt. Jeg havde måske ikke troet, at det var lige nu, men jeg glæder mig helt vildt til at udfordre mig selv, fortæller hun.
En ny stil kommer også til at dominere i salonen, som er blevet døbt efter indehaverens egen perfektionistiske natur. Kunderne kan se frem til en intim oplevelse, hvor der vil blive serveret lidt lækkert under behandlingerne, forklarer Katrine Trekær.
- I og med, at det kun er mig, der kommer til at stå dernede, så giver jeg mig tid til, at kunderne skal føle sig godt tilpas. Og så vil det også blive sådan, at jeg i flere tilfælde vil kunne arbejde om aftenen. Det er en af fordelene ved, at jeg er alene om det. Så kan jeg tilrettelægge mit skema efter kundernes behov. Jeg får masser at se til, men det bliver meget fleksibelt, og det skal nok blive godt. Jeg glæder mig til at være min egen herre.
I løbet af denne uge vil man allerede kunne booke tider på internettet via salonens hjemmeside. Katrine Trekær forventer, at salonen står klar i starten af marts, og der vil blive åbnet med grønne produkter, der er sunde for håret, uden at det er på beskostning af kvaliteten.
pHAIRfect får samme indgang som Den Syvende Himmel i Tordenskjoldsgade.