Handelschef elsker at bruge 'dårlig' humor
Handelschef Dan Kobberup er ugens gæst i Mandagsmagasinet, som kan høres mandag 19. juni kl. 18.00 på Radio FCMR eller på podcast, når du har lyst.
Dan Kobberup har været handelschef i Frederikshavn i over 10 år, og mange kender ham derfra, men i denne udsendelse kommer lytterne også bag facaden.
- Vi prøver at vise, hvem han er udover at være uddannet tjener, virksomhedsleder og handelschef, forklarer studievært Gitte Hansen.
Dan Kobberup er søn af den mangeårige direktør for Stena Line i Frederikshavn, Bent Kobberup, og Gørrild, og han er vokset op i Grønlandskvarteret i Frederikshavn, hvor han gik i skole på Munkebakkeskolen.
- Han bor med sin familie i Sæby, men han er varm fortaler for Frederikshavn og de kvaliteter, byen og vores område kan tilbyde. Dans humor er også stærkt inspirerende, og han elsker at bruge "dårlig" humor. I hans sparsomme fritid indtages landevejen på racercykel, hvor han årligt runder 10.000 kilometer, fortæller Gitte Hansen.
Udsendelsen beskæftiger sig med Dan Kobberups arbejdspladser, blandt andet Restaurant Frank's, Hotel Phønix, Ruths Hotel, Stena Hotel Frederikshavn samt Bardøla i Geilo i Norge.
Programmet afsluttes med en snak om samarbejde, FREDERIK, fremtiden og om visionen: Sammen er vi stærkere!
Du kan lytte til udsendelsen i radioen:
Frederikshavn 106,6 HMz
Østervrå 103,5 MHZ
Sæby 97,4 HMz
Podcast www.fcmr.dk.





































