Handelsstandsforeninger skal spytte mere i kassen
Detailforretningerne skal i langt højere grad end i dag bidrage med økonomisk tilskud til Toppen af Danmarks markedsføring af Vendsyssel. Det sagde bestyrelsesformand Arne Boelt, borgmester i Hjørring Kommune, på dagens generalforsamling i destinationsselskabet Toppen af Danmark A/S.
- Det økonomiske grundlag for både helårsturismeprojektet og de mange øvrige aktiviteter skabes via bidrag fra turistbureauerne, det lokale turisterhverv og kommunerne – suppleret med bevillinger udefra. Desværre har vi i forbindelse med salget til Lysets Land-kampagnen i 2011 oplevet en tilbagegang i erhvervets opbakning. Jeg vil gerne her understrege, at det er helt afgørende for at fortsætte det høje aktivitetsniveau, at der også fremover er stor økonomisk opbakning fra erhvervet – og gerne erhvervet tænkt bredere end traditionelt turisterhverv. Fx viser alle undersøgelser, at en meget stor del af turisternes omsætning lægges i detailhandlen, og det bør derfor også være i handelsstandsforeningernes interesse fremover at være med til at skaffe gæster til området, sagde Arne Boelt.
- Den hvervende markedsføring skal ikke alene hvile på overnatningsvirksomheder og andre direkte turist-virksomheder! Det bør være en fælles opgave, hvor alle de, der har glæde af turisternes omsætning - både direkte og indirekte – bidrager i fællesskab. Turisterne kommer ikke af sig selv, og i et marked, hvor vi i dag konkurrerer med hele verden, koster det både kræfter og penge at være synlige. Herfra skal der derfor lyde en stor opfordring til, at en bredere kreds af virksomheder i Toppen af Danmark fremover bidrager til den fælles markedsføringsindsats, lød det fra Arne Boelt.
Han kunne glæde sig over, at flere overnatningstyper i 2010 oplevede fremgang i Toppen af Danmarks område. Antallet af overnatninger i feriehuse steg fra 955.600 til 989.700, og der blev registreret 910.878 overnatninger på hoteller og i feriecentre mod 898.282 i 2009.
Campingovernatningerne faldt fra 823.193 til 784.933.
Samlet giver det en fremgang på 0,32 procent. Det skal ses i lysten af, at Region Nordjylland som helhed havde en tilbagegang på 2,3 procent.





































