19.05.2012 | Af: Kanal Frederikshavn
Højt pilehegn skal skjule trist Schou-Epa bygning
23563
Til højre er det visualiseret, hvordan bygningen kan komme til at se ud. |
Handels- og virksomhedsforeningen FREDERIK og Frederikshavn Byfond vil opsætte en grøn hæk i gågaden langs facaden ved det tidligere Schou-Epa i Danmarksgade.
Ansøgerne vurderer, at den triste tomme facade gennem årene har tynget mange af byens borgere og gæster og ønsker med dette tiltag at forskønne en central strækning af byens gågade i vente på en genanvendelse af ejendommen.
Det er ideen at tilplante kummer med levende flettet pilehegn og opsætte disse langs facaden. Udover hækken – har ansøger tænkt opstillet to-tre bænke langs kummerne, så hækken også kan blive et grønt pauserum i bybilledet. Starthøjden på hækken vil, inklusiv kummen, være knap to meter, hvor pilen vil vokse i højden og således dække mere end stueetagen.
Politikerne i Teknisk Udvalg drøfter sagen i den kommende uge. Center for Teknik og Miljø vurderer, at ansøgningen kan imødekommes under forudsætning af, at indkøb, opsætning og vedligeholdelse af ”hæk” og bænke sker uden udgift for Frederikshavn Kommune.
Frederikshavn har pt (2004) 1,98 m2 pr indbygger til butikker og udbygningsmuligheder til 3,48 m2. Hvis de 1,98 er for meget eller forkerte placeret, var det måske være en ide at afholde et borgermøde for i fælleskab at få drøftet, hvilken muligheder har vi, og hvilke vil vi ha. Jeg kan personlig anbefale Skagens modellen, som meget anvendeligt - og hvis kommunen ikke var så ivrige med at udvande alle budskaberne, kan man få, tror jeg, meget brugbare resultater ud af det, og hvis politikkerne vil føle sig forpligtiget til at tage borgernes ønsker, tanker og forslag alvorligt - så kan sådanne øvelser, hvor vi i fælleskab forsøger at formulere en fælles retning være meget konstruktive.
Vi I Liste H vil anbefale hovedegnsbyen Frederikshavn at få sig en masterplan
Er det ikke lidt for "nemt" at dække facaden med en hæk?
Hvor ender det henne? Det bliver da en lidt øh .... speciel gågade, hvis hveranden facade skal dækkes af en hæk.
Jeg synes faktisk ikke, jeg lægger mærke til de hvidmalede vinduer, selvom det da ville pynte med lidt liv bag facaden. Hvad sker der med planerne om at lave området om til center?
Ellers er tankerne om en park - og måske med caféer slet ikke så tosset.
Lad os få det væk, og istedet ført vand op i byen til en helt fantastisk oase