Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
28.04.2011 | Af: Kanal Frederikshavn

Hvorfor skal familier til 290 små elever straffes?

- Hvad har vi gjort forkert?, spørger en forældre på Fladstrand Skole.

Thorkild Hjørnet har skrevet dette indlæg: Hvorfor skal familierne til 290 børn fra kommende 0. til 4. klasse på Fladstrand skole straffes? Hvad har vi gjort forkert? Vi har meldt vores pige ind i en velfungerende og lys skole. Der er en god og velfungerende SFO i lyse lokaler med plads til alle og flere, hvis der skulle være behov for dette. Der er mange elever i klasserne, og derfor har skolen et forholdsvis lille omkostningsniveau pr. elev.



 

Vores pige går i en klasse, som hun er glad for. Hun er sammen med veninderne efter skoletid, fordi de bor i hendes nærområde. Hun er glad for sine lærere og skolens fysiske rammer. Hun har mulighed for at købe mad i skolens kantine, deltage i kor osv. Men hun er en pige, der kræver meget tryghed - en tryghed, som byrådet nu vil tage væk.

Kære byråd, forklar os, hvad hun har gjort forkert? Hvorfor skal hun, som er på en velfungerende skole, straffes? Hvorfor skal hun, som er på en skole med et lavt omkostningsniveau, straffes? Hvorfor skal hun skilles fra klassekammerater og gøres utryg?

Vores søn skal begynde i skolen til august, men børnehavebørnene begynder allerede i SFO 1. juni. Vi har meldt ham ind på Fladstrand skole, og her har vi forberedt ham på, at han skal begynde i skole ved ofte at tage ham med i de seneste tre år. Han kender derfor stedet og glæder sig til at begynde. Han har set, hvor de har værksted, hvor han kan spille Wii, hvor han kan klatre, hvor han kan køre på mooncars og ved, at hans søster er der et sted.

Kære byråd, forklar, hvorfor han skal straffes? Hvad har han gjort forkert? Hvorfor skal han ikke have glæde af de ting, han kender? Hvorfor skal han ikke have lov til at være på en skole, som ligger i hans nærmiljø?

Vi bor i Fladstrand skoledistrikt. Et skoledistrikt, som man valgte at satse på og derfor investerede 14 millioner i skolebygninger plus diverse IT- forbedringer. Et skoledistrikt, som er stort nok til at have en skole med 459 elever. Et tal, som ser ud til at stige. I hvert fald er der flere børn tilmeldt, end der var i de prognoser, som kommunen havde fået udarbejdet. Børn, som bor i nærområdet, og derfor har mulighed for selv at transportere sig i skole.

Kære byråd, forklar, hvorfor det pludselig kan komme på tale at flytte elever fra denne skole med det lave omkostningsniveau? Hvad har alle eleverne fra kommende 0. til 4. klasse gjort forkert? Hvorfor skal de straffes? Hvorfor skal de ikke længere have mulighed for at transportere sig selv? Hvorfor skal de ikke have glæde af nyt bibliotek, nye musik og faglokaler?

Vi bor i Fladstrand skoledistrikt. Et skoledistrikt, hvor der er kommet nybyggeri, et skoledistrikt, hvor der stadig bygges og snart bliver der bygget 100 boliger på Gammel Skagensvej. Vi bor i et skoledistrikt, som er det oprindelige Frederikshavn, men et skoledistrikt, som stadig er i udvikling. Et skoledistrikt, hvor søskende hidtil har kunnet være på samme skole.

Kære byråd, forklar os, hvorfor vi ikke skal have en skole i vores område, der dækker hele skoleforløbet? Hvad har vi gjort forkert? Hvorfor skal vi ikke have mulighed for, at børnene kan være sammen med deres søskende? Hvorfor skal vi køre til flere matrikler?


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Peter Jensen, 01-05-11 22:08:
Først vil jeg lige rose skribenten af artiklen for som en udefrastående, at have forstået sagens kerne. Det er rart at se !

Dernæst føler jeg mig nødsaget til at knytte en kommentar til Jan Hansens indlæg: rettidig omhu, lotteriøkonomi og fællesskabets bedste. vågn nu op og sæt dig ind i hvad der sker omkring dig inden du ytrer dig om et emne!
Jeg ved ikke hvordan du ser på fællesskabets bedste og lotteriøkonomi, men faktum er at enten bliver det med skolesammenlægningen væsentligt dyrere for kommunen i anlægsinvesteringer som etablering af sikker skolevej samt renovering af faglokaler og diverse andre førstegangsudgifter i forbindelse med sammenlægningen. Eller så (som det er lagt op til) skal pengene tages ud af skolernes eksisterende budgetter, hvilket vil forringe børnenes skolegang og udskyde nødvendige reparationer af begge skoler yderligere. Hvad synes du selv er fornuftigt, at vælge f.eks. 1 linie på Abildgård skole og 2 linier på Fladstrand skole, som behovet og tilmeldingerne ser ud til at dække lige pt. Desuden vil dette forslag kunne spare et betragteligt beløb ifht nuværende budget dette gøres ved at flytte rundt på ganske få elever. Eller vil du lave lidt lotteriøkonomi og omvælte 2 skolers elevers hverdag med medfølgende forbundne omkostninger.
Dette bare for at nogle politikkere har truffet en beslutning uden de først har sat sig ind i fornuften og økonomien og pædagogikken bag hvad de går og bestemmer for fællesskabet.
Så den egoisme du synes der hersker mener jeg egentligt er en bekymring for fællesskabets økonomi, vores børn (samfundets fremtid) og en naturlig fornuftig udvikling i skolesammensætningen i kommunen. Lav nu en langsigtet plan, som folk kan forholde sig til inden der tvinges unødvendige beslutninger og økonomiske unødvendige udskrivninger ned over kommunekassen og vores alles fællesskab.
Jan Hansen, 01-05-11 17:06:
Hvis man skal tage det sidste først, i ovenstående indlæg fra Niels Poulsen, Sæby, må man nok konstatere, at det største fjog i denne sammenhæng er indsenderen.

Hvad er der galt med at have finansielt overskud - den sidste "byregerings" politik var baseret på rene overbuds- og prestigeprojekter uden reelt indhold.

Der er ikke noget der kan "afvikle" denne pragtfulde by - luksusfælde- og lotteriøkonomi er ihvertfald ikke vejen frem. Forsømmelighed og mangel på rettidig omhu er desværre, hvad det nuværende byråd fik overleveret.

Når egoisterne hyler i kor, om skolestruktur og bygning af institutioner til nødlidende børn nær deres millionvillaer og herlighedsværdier må man blot konstatere - de vil ikke fælleskabets bedste.
Niels Poulsen, Sæby 30-04-11 20:32:
Kære forældre.

Vi må desværre erkende at det er en flok hjernedøde tåber og bedrevidende idioter vi har stemt på ved seneste valg.
De bruger en anden slags lommeregner end os normalt dødelige - en lommeregner, hvor 2 + 2 ikke længere giver 4 men kun 3. En lommeregner, hvor man tilsyneladende tror at hele verdenssituationen kan ændres på 12 minnutter - hvor herre bevare os !
Alt deres forbandede hyleri om sparetider og nedskæringer hvor kolde facts understreger at man ALDRIG har fået så mange penge i kommunekassen som nu.
Det er jo ikke kun skoler men også børnehaver, fritidshjem som for tiden bliver mejet ned af lokalpolitikernes snæversyn og "hovedet oppe i sidemandens røv" mentalitet, hvor det desværre kun gælder om at sætte sit fingeraftryk på en afdanket kommune i forfald.

Frederikshavn kommune er godt igang med at afvikle sig selv og kommunens fremtid.
En flok forbandede tumper er de som bestrider kommunens vigtigste poster.
Jakob Nielsen, 30-04-11 10:42:
Jeg er helt sikker på at denne sag kunne være tacklet anderledes politisk og at nogle procedure kunne være gjordt anderledes, men om det havde ændret noget er jeg langt fra sikker på, jeg tror udfaldet var belvet det samme.

En ting der dog er helt sikkert (efter min vurdering ud fra indlæggene her i medierne) er at der er en gruppe forældre her som har gjordt sagen meget vanskelig for sig selv og ikke mindst for deres børn og for et fremtidigt samrbejde i det hele taget mellem skolerne (nok især skolebestyrelserne).

Det er tydeligt at en gruppe er imod beslutningerne, fair nok, det er en demokratisk ret. Men desværre tror jeg ikke at de har varetaget deres børns tarv forsvareligt, som de ellers forsøger at være garanter for at man gør.

En stor gruppe børn vil med 100% sikkerhed få en meget dårlig oplevelse af denne proces som nogle forældre beskriver, men det skyldes efter min mening hverken beslutningen, processen eller andre forhold i den forbindelse, det skyldes alene at deres forældre har sendt dem et klart signal om at det er noget meget farligt og væmmeligt der venter dem, og det er meget ærgeligt for de børn.
Pia Granfeld, 30-04-11 08:23:
Med fare for at blive lynchet - da jeg ikke har børn, vil jeg alligevel stille et spørgsmål.

Mange af jer bruger udtrykket manglende tryghed som et vigtig kort i argumentationen.

Er tryghed hjemmefra omkring en evt. skoleflytningen dvs. en positiv vinkel omkring emnet overfor børnene, samt viden om at de kommer til at få en masse nye oplevelser, får nye venner samtidig med de beholder de gamle venner som også skal flytte med - giver det ikke børnene den tryghed de skal ha???

Forældrene har vel egentlig ALT at sige omkring tryghed. Det starter hjemmefra. Samtidig kræver det vel at skolerne som skal modtage børnene udviser overblik og skaber en tryghed for de nye børn.

Jeg flyttede selv langt væk fra venner og bekendte for at begynde i skole. jeg kendte INGEN, heller ikke skolen jeg kom til, men fordi jeg kunne fornemme mine forældre var positive og udviste tryghed, har jeg aldrig taget skade og det tror jeg heller ikke på at jeres børn kommer til at gøre. Deres venner kommer trods alt samme sted hen og det er i samme by. Jeg håber ikke at jeres børn opfanger jeres negativitet og frustration omkring deres evt. skoleskift, for så er det først de bliver påvirket af det.
Pia Piontek, Frederikshavn 29-04-11 22:17:
Jeg håber inderligt, at forældregruppen fortsætter med at kæmpe for en anstændig løsning for børnene.
Som moster til en lille dreng på Fladstrand Skole ser jeg med stor undren på, at politiske processer og et enkelt byrådsmedlems egenrådighed med accept af Venstre overskygger elevernes behov for tryghed. At demokratiske spilleregler er tilsidesat.

Som lærer - ganske vist ikke på nogle af de berørte skoler - ser jeg med stor undren på de opfattelser, der kommer til udtryk angående de faglige og pædagogiske konsekvenser.

En elev bruger typisk et halvt år på at falde helt til på en ny skole. Der er så rimeligvis tale om elever uden specielle behov. Det vil typisk vare et skoleår, før en helt ny klasse er sammenkørt socialt.
I denne skolesammenlægning er der så også tale om mange elever med specielle behov - fysiske og sociale. Dertil kommer alle de elever med en personlig kuffert, der indeholder dårlige oplevelser og utryghed.
Alle har behov for tryghed - nogle i særdeles høj grad. De kan have store problemer med at knytte sig til nye mennesker - og det kræver en stabil indsats.
Dertil kommer det faglige, når klasser skal slås sammen og naturligvis er på forskellige faglige niveauer.

Derfor finder jeg det ganske enkelt direkte uanstændigt at betegne elever som en samlet masse, der har så uendelig let ved omstilling.
De store elever glæder sig til at flytte? Næppe alle. Teenagere er i en omstillingsfase, hvor puberteten giver en uendelig usikkerhed og behov for gruppetilhørighed.
Hvis det er så svært at forstå, kan man jo bare prøve at sammenligne det med, hvis man selv skifter arbejdsplads. Hvilket er en hel del lettere for voksne.

Mange forældre lægger et stort arbejde i at gøre deres børn/unge mennesker klar til et skoleskift. Den rettighed skal de vel ikke fratages?
Diskuter gerne - men gør det dog på sagligt grundlag og lad være at håne en gruppe forældre og en skolebestyrelse, der tager deres ansvar dybt seriøst, handler i tråd med deres pligter for tilsyn ifølge Folkeskoleloven, og som fortjener al respekt. De har jo netop sat sig grundigt ind i og er særdeles bevidste om, hvad der er på spil her!
kasper kristensen, frederikshavn 29-04-11 21:27:
Jens Jørgen O. prøv at læs dine egne saglige udtryk i dine indlæg længere nede på denne side ! Er enig i at vi to næppe bliver enige i denne sag og det er vel også helt i orden, nu må vi vente og se om beslutningstagerne træffer en økonomisk og logisk beslutning som indebærer at man ikke på et misvisende grundlag gør det svært for så mange flere familier som tilfældet er nu.

Kasper Kristensen
Claus Christensen, 29-04-11 20:01:
Jeg vil ikke blande mig i denne debat, men kan kun give Jens Jørgen ret...........
derfor blive denne Kanal og dette forum også kaldt ( Kanal gabestok ), er selv holdt helt op med at deltage i debatter herinde, pga. den til tider usaglige debat som en lille kreds af personer herinde fører, og alle saglige argumenter bliver skudt ned og man går bevist efter manden og ikke bolden.
Mvh Claus.
Jens Jørgen O., 29-04-11 14:31:
Kasper, jeg ved ikke hvorfor du finder anledning til at syntes det er iorden at nogen bruger utroligt lave midler og argumenter, både mod beslutningen og enkeltpersoner, hvad enten det så er politikkere, medarbejdere i kommunen eller folk der blader sig i dbatten.

Jeg har i alle mine indlæg KUN forsøgt at lave modvægt den den ensidige argumentation med fejlagtige og latterlige argumenter fra en gruppe fra Fladstrand, hvis du syntes det er dobbeltmoralsk, så må vi jo erkende at end ikke dialog kan fører os nærmere.

Og selvfølgelig skal du lige forsøge at hænge min person og mine motiver ud, på trods af du ikke kender dem eller mig.

Men jeg vil gøre det enkelt for dig og andre, jeg går nemlig ikke ned på et lavere niveau, og da det tilsyneladende ikke er muligt at skabe en saglig debat selv ved at smide faktuelle oplysninger ind i debatten, må jeg erkende at dialogen er død, og at vi ikke får noget som helt ud af mudderkast og personangreb og vi kan kun afvente politikkernes afgørelse.
kasper kristensen, frederikshavn 29-04-11 12:39:
Jeg er ikke med i en gruppe af forældre. Har desværre heller ikke som sikkert mange andre underskrevet listen med over 250 underskrifter men min kone har, kender flere som ikke har men gerne ville have underskrevet. Men forstå, jeg udtaler mig frit når jeg har lyst til samme uanset andres mening om samme. Står absolut ved hvad jeg har skrevet og Jens Jørgen O, tror der er rigtig mange der har gennemskuet dine dobbeltmoralske angreb. Tænk at forsøge at nedgøre ethvert indlæg der kommer som ikke passer dig og så samtidigt tydeligt forsøge at belære andre om at de ikke skal udtale sig hvis ikke det passer din lille verden ! slap nu lidt af og prøv måske at nyd solen lidt istedet for at angribe alt og alle der ikke deler netop dit synspunkt!
Fortsat god dag.

Kasper Kristensen
Jens Jørgen O., 29-04-11 11:44:
Ja Kasper, jeg bliver faktisk vred når i som gruppe går efter personer istedet for sagen, det ér for lavt, heldigvis fornemmer jeg at jeres sympati er ved at være opbrugt, når selv forældre på jeres egen skole tager afstand fra jeres metoder og udtalelser!

Du gør jo det samme som alle dine venner i gruppen nu, når i ikke kan argumentere sagligt, i køre den over til en person sag, og derfor forsøger du nu også at få mig sat i bås som en der vil slås, fordi jeg syntes i køre urent trav - kan du slet ikke se det ynkelige!

Og NEJ!!! Jeg forsøger ikke at nedgøre nogen, jeg forsøger faktisk at få jer til at debattere på et sagligt plan, det har jeg forsøgt længe, men det lader sig tilsyneladende ikke gøre - men jeg er ikke overrasket over at du forsøger at udstille mig - uden at kende mig.

Desuden undre det mig at i gang på gang udtaler jer på Fladstrans Skoles vegne, når det efterhånden bliver mere og mere tydeligt at i faktisk er en gruppe på et ret begrænset antal mennesker, det er ihvertfald den samme håndfuld mennesker der har hånet og jamret meget længe nu!
Jesper Andreasen, 29-04-11 10:58:
Kasper Kristensen, hvor er du får oplysningen, at der vil være et "voldsomt flertal" fra ? Hele nordbyen er altså IKKE Fladstrand, der er 2 skoler i nordbyen med 500 meters mellemrum og den ene skole er fra 50 erne og den anden fra 80 erne.

Faglokaler er i top på Fladstrand, men klasselokalerne kan ikke rumme 28 elever, der er langt bedre indrætsfaciliteter på Abildgård og der ER pakeringspladser og grønne udenomsområder. Så jeres retorik er rigtig ærgerlig og nedgørende.

Thorkild Hjørnet, børn er langt mere omstillingsparate end deres forældre, der straks kan finde enormt mange argumenter for at det hele er noget møj, med mindre man får sin vilje, og øser man den bekymring ud over sine børn, ja får man problemerne, men det er derfor der findes ansvarlige forældre, der ikke bruger skræmmekampagne.

Skolenvejen mellem de 2 skoler er vel ikke farligere end så mange andre, og man tager selvfølgelig hånd om de ting.
kasper kristensen, frederikshavn 29-04-11 08:45:
Jens Jørgen O. Du begynder at lyde meget vred ! Du lyder som en der hellere ville i en bokse kamp end at lade folk debattere :) Du og jeg ved begge at du desperat og fejlagtigt forsøger at nedgøre størstedelen af nordbyen/fladstrand distriktet som bare en gruppe forældre. Vi ved jo begge at der er et voldsomt flertal for f.eks. den lodrette opdeling og ikke den vandrette. (tænk bare hvis man kunne stemme om samme) Jeg er sikker på at hvis denne sammenlægning ikke gøres efter en demokratisk proces! Vil de få ansvarlige politikere blive overrasket over hvor krydserne blev af til næste valg.

Kasper Kristensen
Kløvervej 41
Jan Andersen, 29-04-11 08:15:
Tak Jens Jørgen - jeg tror desværre vi må erkende, at det er umuligt at få denne selvbestaltede gruppe til at se objektivt på denne sag...

Alternativet til at hele årgange skal skifte skole og kan følges i tryghed til nye omgivelser er jo, at enkelte elever på hver årgang fra Abilgård skal tvangsflyttes, men det går jo ikke ud over Fladstrands ophidsede forældre... sagens kerne i en nøddeskal.
Jens Jørgen O., 29-04-11 07:01:
Thorkild.
Nu har debatten nået et nyt lavpunkt for jeres lille gruppe og jeg må sige at i er for useriøse i jeres argumentation og at i nu går mere efter personerne end efter bolden med de ting du blander ind i debatten til dit svar til Jan er grotesk og virkelig et tegn på hvor pressede og total blottet for saglige argumenter i er.

Og nej det er ikke først gang i hænger enkeltpersoner ud i jeres hetz!

Føj hvor er i ubehagelige og jeg håber virkelig at alle nu kan se hvilken mission i er på som den lille usaglige selvoptagede gruppe i er og jeg håber specielt at byrådet og børne og ungeudvalget læser jeres usagelige argumentation og kan gennemskue at i er alt for langt ude.

Hvor kan jeg godt forstå at det er gået galt for jer, der er da ingen mennesker der kan samarbejde med jer i fremtiden, så i er virkelig på den hvis ikke i får held med jeres forretagende, men man ligger som bekendt som man har redt. Jeg forstår ikke i kan se jer selv i spejlet, eller jeres unger i øjnene - føj!!!
Thorkild Hjørnet, Frederikshavn 28-04-11 23:18:
Kære Jan Andersen
Du behøver jo ikke at læse indlæggene fra de ekstremt vedholdende og navlebeskuende forældre på Fladstrand skole.
Det fornemmer jeg heller ikke, at du har gjort. I hvert fald er det svært at finde ud af, hvad du svarer på.
Uanset dine holdninger er det da glædeligt, at du har mulighed for at give udtryk for dem lige som andre ekstremt vedholdende og navlebeskuende forældre på Fladstrand skole.

Ved en skolesammenlægning/skolelukning er hvert femte barn utryg siger skolepsykologernes formand. Når man går i børnehave, bliver man forberedt på at begynde i skole, og de fleste får så en god skolestart. I denne sammenlægning vil man bryde samtlige klasser op og flytte de fleste elever til en anden skole. For mange voksne kan det tage flere år at vende sig til en ny arbejdsplads, men her skal børn gøre det uden at være ordentlig forberedte, og samtidig skal de være i stand til at lære noget. For børn/unge betyder de sociale netværk alt, og det er vigtigt for vi forældre, at vores børn trives sammen med deres kammerater.

På skolerne bruges der i dag meget tid på AKT arbejde. Adfærd, kontakt og trivsel er jo det der gør os til mennesker. Men i dag mistrives mange børn, og måske fordi deres forældre ikke lytter til dem, eller måske fordi de ikke har de gode kontakter. Har du bare en god ven, kan du næsten klare alt. Men hvem ved om du kommer sammen med eller finder netop denne gode ven, eller måske finder hun en anden? Børn har faktisk mange ting at tænke over i dag, så vi behøver jo ikke at gøre det sværere for dem.

Det kan godt være at det kunne gå godt at dele børnene på den foreslåede måde, men vi kan ikke vide det. Hvis det ikke fungerer hvad så med børnene, forældrene og lærerne?

I dette tilfælde er der ingen grund til at fortage dette eksperiment. Der er intet økonomisk incitament for det, da den besparelse som der er ønsket politisk kan ske inden for de nuværende rammer.

Der er ingen grund til, at de små elever i 0 til 5 klasse skal ud på en længere og meget farlig skolevej så hvorfor udsætte dem for det? Der er ingen grund til at forældre skal køre til flere matrikler med øget trafik til følge. Der er ingen grund til at udsætte eleverne for unødige trafikale risici så hvorfor?

Vi har flere skoler i kommunen, hvor der er et spor, og jeg tror ikke de er kede af det. Det er jo ikke sådan at jo større ting er eller jo flere, der er, jo bedre er det.

Men i denne sammenlægning er mange ting gået galt. Ledelsen har ikke villet en dialog. Hvis der havde været afholdt møder for eleverne og forældrene, hvor der var givet økonomiske og pædagogiske begrundelser, kunne vi måske have fået den gode sammenlægning af skolerne. Men ledelsen har ikke villet dialog. Måske fordi der ikke er nogle gode økonomiske og pædagogiske begrundelser.

Til sidst synes jeg at det var passende, om du gjorde opmærksom på, hvilke interesser du har i denne sag. Godt nok skriver du, at du har to børn på Fladstrand skole, men rygtet vil vide at din kone er ansat på Abildgårdskolen. Så det er da flot at ville score lidt point ved at lave dit indlæg.

Det er netop det, som vi er utilfredse med i hele processen omkring sammenlægningen. Vi har været utilfredse med, at vi ikke har haft en dialog med ledelsen, således at vi kunne diskutere, hvilke motiver der lå til grund for beslutningen. Du har så også haft et sammenfald af interesser. Derfor kan jeg da kun være glad for, at du ikke vil bås med os, for vi spiller rent spil. Vi er gået ind i debatten, fordi vi er oprigtigt oprørte over processen og uigennemsigtige motiver og tror jeg for alle, kun har den interesse, at vi ønsker det bedste for vores børn.
Jesper Andreasen, 28-04-11 20:27:
Kære politikere

Tag nu og udsæt beslutningen om blivende skole til forholdene og økonomien er undersøgt færdigt!

Kære pyldrede gruppe af Fladstrand forældre

Synes det er en pinligt, den måde i konstant skal nedgøre Abildgård skolen på, det hører ikke hjemme i en saglig debat og jeres retorik skriger jo til himlen!

Thorkild Hjørnet er jo helt ude i hampen med alt den straf der vælter ned over Fladstrand forældrene og deres børn, og hvad de har gjort forkert, jamen i guder i har fået for få børn :-) og jeg håber ikke I/du har lovet jeres børn skattestop og efterløn, for så kan i også blive skuffede...mage til egoistisk navlefnuller skal man da lede længe efter!!!

Jeg har en datter der skal starte på Fladstrand efter sommerferien, hun er glad, omend der så er længere til skole og vi ikke kender alle vilkår, men det piver vi ikke over, det er en udfordring som så mange andre i samfundet.

Kære politikere

Husk er der mange sportsklubber (sikkert med medlemmer fra mange skoledistrikter) der har deres virke i Abildgård hallen, ikke mindst Bulldogs Floorball der styrer i landet her :-) hvor vil i sende dem hen, hvis i vælger at lukke Abildgård Skolen, hav det i tankerne!
kasper kristensen, frederikshavn 28-04-11 18:10:
Jens Jørgen O mener du ikke at folk har ret til at skrive og sige deres mening ? Jan det er da dejligt at du er så glad og det er du da i din fulde ret til, men det er jo ikke ensbetydende med at vi alle deler din lykke og at vi ikke må udtale os alt det vi orker ! Jeg tror faktisk de fleste ansvarlige mennesker ville sige fra hvis de oplever at få trukket noget ned over hovedet som det er tilfældet med denne absurde og pludselige udmelding om at dele skolerne vandret denne nærmest kommunistiske fremgangsmåde er i den grad mangelfuld og virker for ekstremt mange mennesker fuldstændig hul i hovedet.

Kasper Kristensen
Kløvervej 41
Jens Jørgen O., 28-04-11 15:10:
Kære Tina.
Jo tanken er skam tænkt til ende, men måske er vi nogen der bare ikke er så bange for verden, som den gruppe i har samlet på Faldstrand, og jeg kan jo se at i ikke taler på vegne af hele Fladstrand, der er tilsyneladende også forældre der ansvarlige over for fælleskabet på Fladstrand skole, dejligt at høre!

Ytringsfrihed, jo selvfølgelig, men hvor er det ord blevet misbrugt og slidt ned på kort tid, og når det bruges i denne sammenhæng mister det også sin autoritet. Dette har jo ikke noget med ytringsfrihed at gøre, det har noget at gøre med at i vil have jeres vilje og alle midler og "værste scenarier" bliver brugt. I må hjertens gerne udtale jer, men argumenterne er tynde og uanset hvad du siger er der gang på gang kommet udtalelser fra Fladstrand om miljøet på Abilgaard og om børnenes færdigheder (kig selv tilbage i debatten).

Om det er forkerte beregner fra forvaltningen der gør at der siden er kommet et par børn mere til, eller om der kan være mennesker der er tilflyttet distriktet ved jer ikke, og jeg er sikker på at i ikke har spurgt, i har bare med det samme brugt det som et argument om at i bliver villedt.

I virkelighedens verden er der såvidt jeg har forstået et margin i klasserne, således at de 28 elever der må være i klasserne er rent teori, da der kun bliver max 25 i klasserne, de sidste 3 pladser er forbeholdt tilflytterer som kommer i løbet af skoleåret, så de også er sikret skolegang - fair nok, ik?

Med andre ord opstår der først problemer i det øjeblik at alle klassetrin har haft tilgang af mere end 3 elever pr. år pr. klasse, det er reletivt usansyneligt at det vil ske, så attraktivt er vores kommune trods alt ikke pt, men i kan jo igen kun forholde jer til "værste scenarie" og kavler om om 28 i alle klasser, og min formodninger at det er for at få sympati stemmer i byrådet og bland øvrige borgere.

Kære Jan:
TAK!
Jan Andersen, 28-04-11 13:55:
Som forælder til 2 børn på Fladstrand Skole er jeg godt nok ved at være træt af den evindelige gang brok og jammer fra en gruppe (ekstremt vedholdende) navlebeskuende forældre på Fladstrand Skole. Jeg vil ikke sættes i bås med denne gruppe af Fladstrand-forældre - det er IKKE udtryk for en holdning for den SAMLEDE forældregruppe på Fladstrand Skole!!! Det er i min verden ikke nogen straf, at børn skal flytte skole (og så endda i samlet flok) - de får nye kammerater og nye relationer, det tager de ikke skade af - tværtimod. Det at skabe nye relationer bliver en del af deres hverdag resten af deres liv. Hvad skete der, da jeres børn skiftede fra børnehave til skole - tog de skade af det? Nej, vel. Vi har et af de 290 små børn på Fladstrand skoler, og føler absolut ikke, at hverken hun eller vi som familie bliver straffet ved at skulle på Abildgårdskolen.

Det er politisk bestemt, at der skal spares penge i vores kommune og derfor er en skolefusion mellem Fladstrand Skole og Abildgårdskolen politisk vedtaget. I stedet for denne evindelige forherligelse af Fladstrand Skole contra Abildgårdskolen af jer utilfredse forældre, så prøv at ha´ en positiv tilgang til skolesammenlægningen og præg jeres børn i den retning. Der er rent faktisk kun en geografisk afstand på omkring 1 km mellem de to skoler !!! Og den med at køre til 2 matrikler... Børn, der går i 6.-9. klasse skulle i den alder gerne have lært at cykle til skole...

Når man lader de ældste elever gå på Fladstrand Skole, så bliver der jo frigjort en masse plads / lokaler til de yngste årgange samt SFO plads. Desuden vil eleverne i 0. - 5. klasse nyde godt af Abildgårdskolens klyngeopdelte indretning, så de tidligere klassekammerater man ikke lige kommer i ny klasse med - ja de er lige udenfor døren i hvert frikvarter.... Og se da også lige fordelene ved egen garderobe og toilet til hver klasse. Det blir ren luksus.

Som forælder på Fladstrand Skole kan man da også godt stoppe op og tænke på elever og lærere på Abildgårdskolen. Ville vi selv ønske, at vores børn gik på en et-sporet skole, hvor lærerne ikke har samme mulighed for sparring med kollegaer, som man har på en 2- eller 3-sporet skole? Nej vel. Hvis vi er positive i forhold til denne proces og sender det signal til vores børn, skal der her nok blive rigtig godt. Men det er i høj grad vores ansvar som forældre at præge børnene i en positiv retning.

Lad nu ledelse og lærere få mulighed for, og tid til at gi´ børnene en god oplevelse efter sommerferien, når de skal starte op på deres nye fælles klasser - fremfor de skal forholde sig til jeres jammer...
Tina Laursen, Frederikshavn 28-04-11 13:05:
Kære Jens Jørgen!
Nu forholder det sig således at der ytrings frihed, og hvis du ikke gider høre på forældres ” jammeren”, jamen så er det et frit land og du kan springe artiklen over.

Vi kan dog hurtig blive enig om at politikkerne skal planlægge langsigtet og økonomisk ansvarligt, men her er jeg bange for at kæden er hoppet af for længst.
Vi (forældre kreds fra Fladstand) er helt tilbage fra byråds mødet den 30. marts lovet af Paul Rode Andersen de økonomiske beregninger for denne sammenlægning, men har stadig ikke modtaget disse!
Derfor kan man jo spørge sig selv: Er denne nye skolestruktur gennem analyseret? Er de forskellige økonomiske beregninger lavet? Eller er det bare et overslag der ligger til grund for denne sammenlægning?
Jeg sætter personligt spørgsmålstegn herved og vi venter stadig på at modtage disse økonomiske beregninger fra B&U udvalgsformanden Paul Rode Andersen.
Vi har bla kigget på børnetallet og her er der allerede regnet forkert fra forvaltningens side, der kommer flere børn til de 2 skoler i år end skrevet – så alene i år er der ikke faldende børnetal/ tilgang til de 2 skoler.

Ikke kun som mor men også som borger i Fr.Havn kommune er jeg dybt forarget over dette hastværk – kortsigtet løsninger, der altid ender med at koste en masse penge.
Det der bliver forsøgt fra forældre fra Fladstrand skole er at få stoppet denne proces med flytning af alle de små børn, til man har fundet den blivende skole, og til vi har set en økonomisk plan der retfærdiggøre denne flytning af alle de små børn. Tænk nu hvis Fladstrand skole bliver den blivende skole, så skal alle de små flyttes tilbage igen, med dertil hørende utryghed – det må kunne gøres bedre.
Og hvad koster en sådan flytning ikke? Vi har nulvækst i kommunen = 0,00 kroner til omrokering, forbedring af lokaler etc, etc.
Eller laver vi bare kassetænkning?
Kan forstå du er forældre på Abildgård og jeg forstår ikke hvorfor i ikke sætter spørgsmål med igangværende proces? Har i tænkt tanken til ende?
Tænk på alle de nye små børn der skal være i en SFO der ikke er stor nok, derfor skal flyttes til klasse-lokaler der ikke er beregnet til SFO – dvs børn kan få en hel dag i et klasselokale – skolegang/SFO – er det det bedste vi kan byde små børn der skal starte i en ny skole?
Dette er jo ikke en kamp om hvilken skole der er bedst, men hvorledes vi får lavet den bedste fremtidige skole for alle børn hhv fra Abildgård og Fladstrand.

Så Kære Jens Jørgen du lægger ord i munden på os vi ikke har sagt. Vi har ikke sagt Abildgård (eller andre skole) er uegnet i nuværende form, men vi siger derimod Abildgård skole er uegnet til fremover at rumme så mange små børn.
Men ja, der kunne spares penge ved at optimere fra næste skoleår uden at flytte elever, og ja der er 9 elever i ”overskud” på Abildgård for at få kabalen til at gå op. Der blev søgt dispensation på Ørnevejens skole mht elevtal i klasserne. Dette kunne være en MIDLERTIDIG løsning på Abildgård skole, til vi har fået skabt RAMMERNE for den fælles fremtidig skole.
Politikkerne burde hanke op i deres sunde fornuft og tage ansvar NU. Tage ansvar for bla en fejlagtige oplysning der blev givet til arbejdsgrundlaget for de 2 skolebestyrelser af forvaltningen. En fejlagtig oplysning der nu, så dybt berør mange små børn og bekymret forældre. Og tænke fornuft for vores børn, økonomisk ansvarlighed - frem for partipolitik.
Mange hilsner Tina Laursen
Jens Jørgen O., 28-04-11 08:32:
Kære Forældre.
Hvorfor skal kommunens 25.000 borgere straffes med at høre på jeres jammer!

I bliver ved med at snakke om mig, mig, mig, mig..... fremfor at se tingene fra oven.

Desuden nedgør i forholdende på andre af kommunens skoler, som i hele tiden antyder at det må skrækkeligt at være barn på - det har ikke hold i virkeligheden, der er faktisk over 300 tilfredse børn på den skole i er mest ude efter, men det kunne i jo ikke vide for i har ikke børn der!

Som borger i kommunen forlanger jeg at vore politikkere træffer de nødvendige beslutninger udfra hvad der er driftøkonomisk mest ansvsrligt PÅ LANG SIGT!

Kære Forældre på Fladstrand Skole: vi har forstået at i ikke er enige, så STOP klynkeriet, eller sæt i det mindste en anden plade på!

Kære Byråd og Børne og Ungeudvalg: Gør hvad der er nødvendigt ud fra de faglige OG økonomiske betraktninger som i analysere jer frem til er bedst, og ikke på baggrund af en hetz mod forandring og nedgørelse af forholdende for andre af byens udemærkede skoler!

Hvis Byrådet mente som forældrene på Fladstrand, at forholdene på Abildgaard skole ikke gjorde den egnet til skole, går jeg ud fra at i havde lukket den, det har i ikke gjordt og vi må derfor regne med at denne skole fuldt ud egnet til formålet og (heller) ikke et sagligt argument i debatten!

Uanset hvad skal den beslutning der træffes slåes fast med 7 tommer søm så hurtigt som muligt, så alle kan komme videre!

Informationer til denne nyhed

Læst: 2254 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 3.4 af 5 fra 13 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder