Infernal: På turné med to måneder gammel baby
En fortryllende sceneopsætning blandet med flotte kostumer, sækkepiber og energisk dans kendetegnede Infernals musikpræstation på årets udgave af Rock i Frederikshavn. Lina Rafn, forsanger i Infernal, havde dog næppe tankerne rettet udelukkende mod publikum.
Det var med stor selvsikkerhed, dance- og popduoen gik på scenen og gav den alt, hvad de kunne. Det var svært at se på den populære forsanger, Lina, der også kunne ses som vært på X-factor i 2008 og 2009, at hun backstage havde et nyt familiemedlem liggende.
Lina Rafn fik 16 marts en pige, hvorefter hun holdt to måneders barsel efterfulgt af sommerturnéen, som lørdag nåede til Frederikshavn. Vi talte med Paw Lagermann, der også er frontfigur i Infernal, efter koncerten.
- Vi har ikke mærket den store forskel i bandet efter, at barnet kom til. Den største forskel for mig personligt har nok været at se Lina mindre, eftersom hun kører i en separat bil på turnéen og altså ikke sammen med os andre i bussen. Vi giver os selv lige så meget, som vi plejer og alle dage - undtagen i dag - har vi haft Kasper til at tage sig af barnet ude bagved, mens vi optræder.
Vi fik desværre ikke snakket med Lina Rafn selv, da hun direkte efter showet måtte arrangere mad til den lille. En kærlig mor ligger tydeligvis gemt bag det hårde image, der følger med det at være berømt sangerinde.











































