Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
01.12.2011 | Af: Kanal Frederikshavn

White Hawks tabte skuffende til bundholdet

Tomi Jokinen blev rykket ned som back i tredje periode i stedet for skadede Christian Schioldan.

Frederikshavn White Hawks tabte skuffende med 1-2 efter forlænget spilletid i torsdagens udekamp mod bundholdet Copenhagen. Christian Schioldan udgik med en skade.


 

Høgenes topscorer, Dominic Leveille, bragte frederikshavnerne foran 1-0 i anden periode, men Copenhagen udlignede i begyndelsen af tredje periode.

Til stor jubel for de 469 tilskuere i Gladsaxe Skøjtehal sikrede Copenhagen sig sejren, da de var spillet næsten fire minutter af den forlængede spilletid.

- Vi vidste, at de har leveret flere fine resultater, selv om de har sendt tre af deres bedste spillere hjem, så jeg vil ikke sige, at vi undervurderede dem, udtaler White Hawks' kaptajn, Mike Grey.

Han trøstede sig med, at holdet trods alt drog hjem fra Gladsaxe med ét point mere på kontoen. Mere bekymrende er det, at backen Christian Schioldan udgik med en lyskenskade i anden periode. Undersøgelser i morgen vil klarlægge skadens alvor, men umiddelbart ser det ikke godt ud.

Helt sikkert er det i hvert fald, at der venter Christian Schioldan en pause. Mod Copenhagen rykkede cheftræner Tomi Jokinen ned som back i tredje periode.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 850 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 2.7 af 5 fra 7 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder