Jan Gintbergs nye show kommer til Frederikshavn
Komikeren Jan Gintberg optræder onsdag 9. maj i Det Musiske Hus i Frederikshavn.
Fra marts næste år står den på GINTBERG LIVE, når en af Danmarks skarpeste komikere og entertainere drager land og rige rundt og går på scenen med sit nye show "I LUV JAN". Det bliver uncut, live og super spændstigt!
Som showets titel hentyder til, bliver det nye show fra den populære mand et selvafklædende narcissistisk og hylende morsomt ridt ned gennem vores dejlige navlebeskuende "MIG"-kultur.
- På min blok står der: MIG MIG MIG, udtaler Jan Gintberg og tilføjer:
- Er vi dybest set ikke bare en lille smule kolde i røven over emner, der ikke involverer os selv? Hvorfor skal jeg tvinges gennem ulideligt ligegyldige middagssamtaler, der ikke handler om mig? Hvad kan der være forkert i at opdatere sin Facebook profil fra naturcampingpladsen?
Som et ekstra krydderi og som kommentar til den stigende fokusering på tingene i vores egen lille andedam, vil den altid nysgerrige Gintberg, hver aften på smukkeste på vis forsøge at inddrage området, der besøges, i en fabulerende lokal medie-mølle-betragtning.
Jan Gintbergs seneste liveturné (fra 2009) satte fremtiden på landkortet med det anmelderroste og hans måske bedste show til dato: "Fremtid.nu".
Siden da har Jan hygget om tv-seerne i et yderst succesfuldt comeback på DR1 med serien "Gintberg på kanten". Her har han med et sympatisk, hjerteligt og empatisk glimt i øjet portrætteret skæve og skønne flækker i Danmark. Han er selv idémand og ophavsmand på programmet, som vandt seer-prisen ved Dansk TV-festival 2011. Det blev også til hæder fra udlandet til Gintberg, da tv-serien ved Eurovision Creative Forum i Berlin for nylig blev kåret til at være blandt de tre bedste public service-tv-formater i Europa.





































