Jul på Liseberg er Göteborgs ubetinget største trækplaster.
850 juletræer, fem millioner julelys og 6,5 kilometer granguirlander. Det er nogle af de tørre tal, der venter de mange besøgende, som frem mod jul besøger forlystelsesparken Liseberg i Göteborg. Stena Line satser igen i år massivt på at sende jyderne på mini-juleferie i Sverige.
- År efter år noterer vi en stigende interesse for at rejse til Göteborg i november og december, og sådan bliver det også i år, for Göteborg bliver ved med at forny sig og imponere, siger Stena Lines markedschef, Carsten Kruse.
Göteborg & Co. og Västsvenska Turistrådet har netop i samarbejde med bl.a. Visit Sweden og Stena Line sendt et 40 sider stort julemagasin – Julebyen Göteborg - ud til 400.000 danske husstande. Her kan man læse om mange af de herligheder, som Göteborg frister med helt frem til 8. januar.
- Hele Göteborg er klædt på til jul i en udstrækning, som vi danskere slet ikke har fantasi til at forestille os. Göteborg markedsfører sig med rette og fuldt fortjent som Nordens juleby nr. 1, oplyser Carsten Kruse.
Byens imponerende lysstrøg strækker sig fra Göteborgshjulet ved havnen, op ad Avenyn og videre til det magiske Liseberg. Langs strøget er facader, statuer, broer og træer beklædt med lys. Jul på Liseberg er Göteborgs ubetinget største trækplaster, ikke mindst op til jul. Her besøges forlystelsesparken som regel af en halv million mennesker.
Lisebergs julemarked er for dig, som elsker gammeldags jul. Der er mindst 80 forskellige boder og butikker, som blandt andet sælger hjemmelavede karameller, hånddyppede lys, mad til julebordet, vanter og huer. Det hele indrammes af suset fra de vinteråbne forlystelser og duften af brændte mandler, gløgg og polkagrise.
- Jeg vil også varmt anbefale, at man oplever Lisebergs internationalt prisbelønnede forestilling ”Lisebergs Isshow”, hvor kaniner og nisser er på glatis. Desuden er Sälens Vinterland et hit for både små og større børn. Her er der skibakker med snegaranti, fortæller Carsten Kruse.
Juleshopping er en anden god grund til at rejse nogle dage til Göteborg. Der bliver kun trukket 82 kroner på din konto i Danmark, når du handler for 100 svenske kroner.
- Mange gaveartikler er i forvejen billigere end i Danmark, så besparelsen er markant større end kursgevinsten, understreger Carsten Kruse.
Som shoppingby har Göteborg i mange år været et hit. Der findes et misundelsesværdigt udbud af anderledes og spændende specialbutikker, som fortjener, at du tilbringer mindst et par døgn i byen. Vælger du en dagstur, er Nordstan ideel. Europas mest besøgte shoppingcenter ligger centralt i Göteborg. 35 millioner mennesker besøger Nordstan årligt. Der findes 200 butikker og restauranter at vælge imellem i dette indkøbsparadis.
ja det er ikke nemt at hamle op med en storby som gøteborg, men stena gør det heller ikke nemmere ved at ændre færger eller retter tidspunkt og så fortsætte til gøteborg, men så må handelen i fr-havn stramme sig op og gøre det attraktivt at besøge vores by så til frderik der er nok at gå igang med, men god julehandel til alle-
Informationer til denne nyhed
Læst:
840 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 4.3 af 5 fra 3 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme