Gå til hoved-indhold
23. december 2022 - kl. 14.12

Kæmpe julegave til bølgeenergi-virksomhed

  • 1 af 4
    FOTO: Privat
  • 2 af 4
    FOTO: Privat
  • 3 af 4
    Støtten på 7,3 millioner kroner vil klargøre Crestwing til markedet omkring 2025.
  • 4 af 4
    Støtten på 7,3 millioner kroner vil klargøre Crestwing til markedet omkring 2025.
Af: Michael Frederiksen

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop uddelt i alt 191 millioner kroner til 19 forskellige energiteknologiske projekter. Bølgeenergi-virksomheden Crestwing i Frederikshavn får 7,3 millioner kroner.

EUDP støtter hvert år virksomheder og universiteters arbejde med udvikling og demonstration af nye, grønne energiteknologier. I september modtog EUDP ansøgninger om tilskud fra i alt 74 energiprojekter, der sammenlagt søgte om 683 millioner kroner. Nu har 19 fået tilsagn om støtte for i alt 191 millioner kroner.

Crestwing får penge til projektet "Demonstration af et markedsmodent, rentabelt, effektivt og driftssikkert bølgeenergianlæg". Aalborg Universitet, Shipcon ApS og Logimatic Engineering A/S er medansøgere.

Teknologien, som vil blive demonstreret i dette projekt, er optimering af Crestwings Power Take-Off (PTO) drivtog, installation af en max power point tracker controller (MPPT), og et mikro-elnet. Dette vil klargøre Crestwing til markedet omkring 2025. Teknologen vil blive installeret i Crestwings prototype Tordenskiold, som er 30 meter lang og vejer 65 tons.

Crestwing har i de senere år testet Tordenskiold i farvandet ved Hirsholmene. Tordenskiold ligger p.t. i Frederikshavn Havn.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...