Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
13.01.2012 | Af: Aage Gøgsig

Kan unge FC Outlaws leve op til fortidens koryfæer?

Pokalfinalen er blevet flyttet fra Aalborg til Hvidovre.

Ikke mindre end tre gange er det lykkedes FC Outlaws damehold at vinde en pokalfinale. Det var i perioden 2003-2005, at de ”gamle” Outlawspiger var helt suveræne i pokalturneringen og vandt tre år i træk.


 

Nu er det den ny generation, der tager udfordringen op.

Udfordringen sker desværre langt fra Frederikshavn, nemlig i Hvidovre. FC Outlaws skal her møde dameholdet fra FF København, og der bliver forventeligt ikke mange Outlaws-fans på lægterne. Kampen blev flyttet fra Aalborg til Hvidovre pga. en fejlbookning i Aalborg.

- Vi er selvfølgelig ærgerlige over, at vi mister en næsten hjemmebane, siger cheftræner Søren Frederiksen i en kommentar til kampen.

- Vi ved ikke så meget om modstanderen, men det er et godt og stærkt spillende hold, som har fået foræret hjemmebanen. FFK er fysisk stærke og vi kan forvente at komme under stort pres. Om mine unge piger er klar til det, er det store spørgsmål. Heldigvis har vi stadig et par rutinerede med, som har prøvet det sjove i at vinde pokalfinaler. De kan forhåbentlig gå ind og få styr på kampen. Vi går helt sikkert efter at få pokalen med til Frederikshavn, slutter Frederiksen.

FC Outlaws kommer til hovedstaden med en flot sejr i bagagen. I lørdags spillede de måske det bedste i denne sæson, og det gik ud over én af de nærmeste konkurrenter i vest-ligaen, Aarhus FS, som blev besejret med hele 8-1. Kan pigerne fortsætte dette gode spil, er der bestemt grund til at håbe på en pokalsejr.

Kampen spilles lørdag kl. 13.00 i Avedøre Idrætscenter


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 434 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 1.0 af 5 fra 2 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder