Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
14.08.2010 | Af: Kanal Frederikshavn

Kendte ansigter bag nyt madkoncept i Arena Nord

Fra U2-koncert i Horsens til cafeteriaforpagter i Arena Nord. Uffe Hansen har travlt.

Uffe Hansen og Christian Conradsen overtager jobbet som forpagtere af Arena Nords Cafeteria. De har deres første arbejdsdag mandag 23. august. I weekenden 2.-3. oktober er der officiel indvielse af et helt nyt koncept i cafeteriet.

 

De nye forpagtere har i forvejen mange jern i ilden. Uffe Hansen driver bl.a. Restaurant Hyttefadet på havnen i Frederikshavn, ligesom han er primus motor for Rock i Frederikshavn. Kokken Christian Conradsen har bl.a. travlt ved gryderne og i Nordens Køkken.

Uffe Hansens omfattende netværk i koncertbranchen betyder også, at han søndag og mandag har travlt ved de to U2-koncerter i Horsens. Han har ansvaret for madsalget. Med sig i Horsens har Uffe Hansen ca. 60 hjælpere fra Kvissel-Ravnshøj IF.

Per Malmberg, bestyrelsesformand i Arena Nord, oplyser, at den daglige åbningstid bliver fra kl. 17.00-21.00, fredag dog kl. 16.00-19.00. Dertil kommer weekenderne, hvor der vil være forskellige åbningstider i forhold til aktiviteterne.

Uffe Hansen og Christian Conradsen overtager ansvaret for Arena Nords cafeteria efter MadKongen, som stoppede i foråret.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Emilie Jönsson

VideoerTilføj video

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 1129 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 3.0 af 5 fra 8 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder