Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
03.11.2009 | Af: Kanal Frederikshavn

Kommunalvalget set fra stuen hos arbejdsløse Ole

- Som jeg ser det, er Frederikshavn på vej mod afgrunden. Jeg stemmer på den, der kan love mig, at det bliver bedre, siger Ole Nielsen.

Med præcis to uger til kommunalvalget rykker Kanal Frederikshavn i dette indslag valgkampen ind i stuen hos 31-årige Ole Nielsen. Han er en af mange frederikshavnere, som er sendt ud i arbejdsløshed.

 

Oles kæreste, Annette, arbejder som hjemmesygeplejerske i Frederikshavn Kommune, men parrets økonomi har det skidt. Hver eneste måned bruger Annette og Ole flere penge, end de tjener.

Mens Ole Nielsen er på ivrig jagt efter et arbejde, spekulerer han over, hvor han skal sætte sit kryds ved kommunalvalget.

- Jeg ved det ikke endnu. Som jeg ser det, er Frederikshavn på vej mod afgrunden. Jeg stemmer på den, der kan love mig, at det bliver bedre, siger Ole Nielsen.

Klik på billedet og hør Ole Nielsen besvare bl.a. disse spørgsmål:

Hvordan oplever han valgkampen?

Hvem stemmer han på tirsdag 17. november?

Hvad mener han om Kulturhuset i Skagen, folkeskolerne og Palm City?


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 666 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 4.9 af 5 fra 10 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
06-12 - Hus og bil i farezonen - Ole kan ik...
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder