Jacob Hvid Amstrup - aka. Dr. Lyd - har bevist, at lyden af Frederikshavn er andet end Allan Olsen og Lilholt på Knivholt. Den føromtalte lyd kan også være elektronisk i en sådan klasse, at det minder os om noget af det bedste, der figurerer på nettets endeløse strøm af musikblogs. Vi har taget en snak med Frederikshavns elektroniske musik-ekvilibrist.
Er der plads i Frederikshavn til at lave sådan noget musik, som du laver?
- Der er der heldigvis ved at blive. De forrige år har der været meget kedeligt, og folk går og er lidt sure over så kedeligt, der er, men der sker heldigvis noget. Blandt andet med e-music workshops, der er ved at komme, ATRAP-festival osv. Lige med det elektroniske i hvert fald – der er der ved at ske noget. Folk er ved at åbne ørene for noget nyt. De vil ikke bare høre det, de har hørt før. Det siger jeg i hvert fald til mig selv.
Den frederikshavnske kulturmentalitet – er det noget du synes om?
- Ikke specielt. Vi vil gerne synge Kim Larsen og "Rabalderstræde". Vi vil gerne høre noget, vi kender, og vi er ikke så meget for at udvide vores musikalske horisont.
Er der ellers noget, du gerne vil sige til den frederikshavnske ungdom?
Ikke andet end ATRAP-festival – mød op! Og også E-music – spred ordet!
Læs resten af interviewet og hør Dr. Lyd's nye track "The Digesting Duck" på detungefrederikshavn.dk;