Gå til hoved-indhold
27. februar 2009 - kl. 15.02

Kronekursen gør ferie i Norge og Sverige til et hit

  • 1 af 2
    FOTO: Michael Frederiksen
  • 2 af 2
Af  Michael Frederiksen

Stena Lines sommerkatalog er på gaden, og markedschef Carsten Kruse forventer, at der bliver rift om katalogerne og rejserne. Aldrig har det nemlig været billigere at holde sommerferie i Norge og Sverige.

- Vi har netop deltaget på rejsemessen Ferie for Alle i Herning. Vi kan mærke, at Norge og Sverige hitter i år. Især den svenske kurs er interessant for os danskere. Når vi køber ind for 100 svenske kroner, svarer det i øjeblikket til 68 danske kroner. Det er virkelig noget, der kan mærkes, når du holder ferie, siger Carsten Kruse.

Sommerkataloget fra Stena Line indeholder fem hovedtemaer:
• Storbyferie
• Bilrundture
• Børn og barnlige sjæle
• Natur og skærgård
• Golfferie

For børnefamilierne præsenterer Astrid Lindgrens Verden en spændende nyhed. Teaterparken, som ligger godt tre timers kørsel fra Göteborg og Varberg, investerer 20 millioner kroner i et helt nyt Pippi-miljø, hvor verdens stærkeste pige flytter ind 6. juni. Frem for alt etableres et nyt publikumsområde, hvor alle kan se og høre Pippi og hendes venner udfolde sig.

High Chaparral er mindre kendt end Astrid Lindgrens Verden. Måske er det derfor, at forlystelsesparken med de seje cowboys, udspekulerede banditter og drabelige skuddueller år efter år imponerer sine danske gæster. To gange om dagen er der show i et forrygende tempo.

Ferie i egen bil er en Stena Line-klassiker. Du kan selv planlægge turen eller vælge en af Stena Lines færdiglavede ruter.

- Vi imødeser en stor efterspørgsel på denne type ferie. Det er trygt at køre på ferie i egen bil, og trygheden prioriteres højt i disse tider. Det kan vi mærke, siger Carsten Kruse.

Valgmulighederne er mange, eksempelvis høje fjelde, vildmark, storby og shopping. Norge og Sverige er oplagte rejsemål, hvis du efterlyser storslåede naturoplevelser: Vandreture, fjeldklatring, rafting, fosskajak og juving. Der er mange muligheder. Juving er en norsk specialitet. Det er en slags leg med naturen, hvor du – fastgjort med liner - hopper fra klipper og ned i strømhvirvler i elven. Du trækkes helt ned under vandet og skydes op igen. Der er altid erfarne instruktører til stede.

Storbyferie i Oslo, Göteborg og Stockholm er også et sikkert hit. De tre byer byder på et internationalt shoppingmiljø, smuk arkitektur, hyggelige gader og venlige mennesker. Både det moderne og historiske præger byerne i vores to nabolande. Med til en ferie i Oslo, Göteborg eller Stockholm hører en bred vifte af velværetilbud – fra indbydende badehoteller til kulinariske oplevelser på restauranter med Michelin-stjerner.

Børnene behøver bestemt ikke at kede sig, hvis familien vælger en storbyferie. I Göteborg findes Liseberg, som med sine 36 kørende forlystelser er Skandinaviens største forlystelsespark. Balder er Nordens største og længste rutsjebane i træ. Eksperter har flere gange kåret den til verdens bedste. 2009 byder på flere nyheder, bl.a. Hanghai.

Rejsemessen i Herning viste også, at Stena Line er ved at slå sit navn som arrangør af golfrejser fast. Både Norge og Sverige byder på spektakulære golfbaner i områder, hvor danskerne plejer at holde vinterferie. Stena Line sælger flere pakker, hvor green fee er inkluderet i prisen.

- De 18 golfbaner rundt om Vänern har også et fantastisk tilbud. De sælger fem green fee-billetter for kun 1.000 svenske kroner, det vil sige 680 danske kroner. Der er frit valg mellem alle 18 baner. Det er uhørt billigt, oplyser Carsten Kruse.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...