Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
08.11.2011 | Af: Kanal Frederikshavn

Lettet VEB-sportschef efter sejr på dårlig aften

Nikolaj Overgaard og Zvonimir Durkinjak overlevede en matchbold og vandt 22-20 i tredje sæt.

Spillet var ikke kønt, men Vendsyssel Elite Badminton vandt alligevel tirsdag aften med 5-1 over et godt kæmpende Team Aarhus-hold. VEB har nu vundet fire ud af kampe og avancerer til tredjepladsen i Badmintonligaen.



 

- Jeg er tilfreds med Yao Jie og Eric Pang, men de øvrige spillere leverede ikke en tilfredsstillende indsats. Men vi vinder altså med 5-1 på en dårlig dag. Det er vel typisk for et tophold, siger VEB's sportschef, Peter R. Jensen.

VEB's sejre blev sikret af herresinglerne Peter Mikkelsen og Eric Pang, damesinglen Yao Jie, Camilla Sørensen og Lena Frier i damedouble samt Nikolaj Overgaard og Zvonimir Durkinjak i herredouble. Sidstnævnte overlevede en matchbold, og Peter Mikkelsen var bagud med 12-18 i andet sæt efter at have tabt første. VEB var derfor tæt på at smide vigtige point væk.

Allerede torsdag aften spiller VEB ude mod Gentofte, som i aften tabte 0-6 til Skælskør/Slagelse.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Eframe.dk

VideoerTilføj video

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 276 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 1 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder