Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
11.08.2017 | Af: Kanal Frederikshavn

Lions Club Bannerslund har fået ny præsident

Jørn O. Andersen vil styrke klubbens synlighed i såvel lokalområdet som i Lions-organisationen.
Lions Club Bannerslund har fået ny præsident. Den nye præsident er netop tiltrådt og er nu klar til det nye klubår.

 

Klubbens nye præsident, Jørn O. Andersen, har fastsat en klar målsætning. Klubåret 2017-2018 skal anvendes til fortsat at skabe midler til humanitær støtte lokalt, nationalt samt internationalt gennem sociale og kammeratlige aktiviteter i klubben.

Klubmøderne skal fremme og videreudvikle de gode sociale relationer blandt klubbens nuværende og kommende medlemmer samt virke som et aktivitetsskabende omdrejningspunkt i klubbens arbejde.

- Gennem en aktiv indsats skal vi i fællesskab fremtidssikre klubben ved blandt andet gennem nettotilgang på to-tre nye medlemmer i klubåret. Fastholdelse af klubbens medlemmer skal sikres ved aktivt arbejde i klubbens forskellige udvalg samt aktivitetsarbejde som Fiskefestival og Afrika-aktiviteten. Klubben skal tillige påbegynde nytænkning af et projekt. når Afrikaprojektet er afsluttet i 2018. Der skal fortsat være en god social og humoristisk tone på klubmøderne, oplyser Jørn O. Andersen.

Han mener, at klubbens synlighed i såvel lokalområdet som i Lions-organisationen fortsat skal styrkes, dels ved gennemførelsen af planlagte PR-aktiviteter, men også ved at klubben er repræsenteret i fælles aktiviteter med andre klubber i Frederikshavn samt i distriktet.

Den nye bestyrelse består desuden af vicepræsident Bent Larsen, Strandby, pastpræsident Per Jensen, Frederikshavn, kasserer Finn Krogsgaard, Strandby, sekretær Flemming Sørensen, Strandby, klubmester Steen Larsen, Strandby og løvetæmmer Tom Jensen, Strandby.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close