Lis Sørensen & Band spiller torsdag 1. juli i Skagen Kultur & Fritidscenter.
Skagen Festival er nu klar med flere navne til næste års festival, der løber af stabelen fra 1.-4. juli.
På åbningsaftenen torsdag 1. juli i Skagen Kultur & Fritidscenter bliver der et populært gensyn med Lis Sørensen & Band. Hun har været i Skagen flere gange, og hver gang giver hun folk, hvad de er kommet efter: Perler fra et stort bagkatalog – sange skrevet af Sebastian, Anne Linnet, Steffen Brandt eller helt egne sange.
Til at varme op for Lis Sørensen kommer en anden god gammel kending med et nyt orkester, nemlig Nalle and his Crazy Ivans. Nalle har også været her før - for et par år siden sammen med Hans Thessink og Knud Møller i Badmintonhallen. Der er dømt blues af høj karat, når den genfødte Nalle går på scenen torsdag aften.
Fredag aften i Skagen Kultur & Fritidscenter kommer Oyster Band på scenen for at supplere Dalton og Omar and the Howlers. Oyster Band var i Skagen sidste år og gav en fantastisk koncert.
For dem, der var der sidste år, glemmer de nok ikke lige med samme, hvordan de gav ekstra nummer a capella. Man kunne høre den berømte nål falde til jorden. De havde publikum i deres hule hånd. At få knap 2000 mennesker til at være stille midt under en koncert i Skagen Kultur & Fritidscenter – det er klasse! Vi håber på en lige så stor oplevelse i 2010.
Billetsalget begynder første mandag i maj. Få flere oplysninger på: www.skagenfestival.dk