Lokal DSU-formand: Boykot Wozniacki
Formand Kim Birk Larsen, DSU (Danmarks Socialdemokratiske Ungdom) Frederikshavn/Sæby/Skagen, har skrevet dette indlæg: Den danske tennisspiller Caroline Wozniacki lever tilsyneladende i sin egen lille verden og aner ikke, hvad der foregår udenfor den.
Jeg håber, det er hendes undskyldning, når hun overfor fans og andre mennesker, der er tilhængere af demokratiet, skal forklare, hvorfor hun vælger at deltage i en fest af en opvisningskamp, hvor den hviderussiske diktator Alexander Lukashenko var omdrejningspunktet som medspiller.
Caroline ser tilsyneladende ingenting galt i at støtte en diktatorisk "valgt" præsident, der har flere drab og andre overtrædelser af menneskerettighederne på samvittigheden. Det er utrolig dumt gjort af hende.
Normalt mener jeg ikke, at sport og politik bør blandes sammen, men i denne sag skal det! Mens egypterne og libyerne kæmper for afskaffelse af diktatorerne, modarbejder tennisstjernen denne positive bølge. Hun har blod på hænderne nøjagtigt som Lukashenko selv – det kan hun ikke løbe fra, selv om hun er nok så atletisk.
Hun har boykottet menneskerettighederne, og hun har været bevidst om det – alt andet virker urealistisk. Hun er ikke noget at være stolt af. Caroline har boykottet menneskerettighederne. Vi skal boykotte Caroline!






































