Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
05.11.2018 | Af: Kanal Frederikshavn

Lokale skøjteløbere vinder 11 medaljer på egen is

Se flere fotos under artiklen.
De frederikshavnske skøjteløbere havde succes ved de Jysk Fynske Mesterskaber og Jyllands/Fyns Cup på hjemmebane i Iscenter Nord i weekenden. 

 

Frederikshavn Skøjteforening, som i samarbejde med Dansk Skøjte Union afviklede konkurrencen for tredje gang inden for de seneste fire år, stillede op med 14 deltagere, og der er var fremskridt at spore ved alle løbere i forhold til sæsonens første konkurrence i Hvidovre. Alle kunne være rigtig godt tilfredse med deres præstationer - også dem der ikke opnåede en podieplads.

I den yngste række Chicks, som er for drenge og piger, der ikke er fyldt otte år pr. 1. juli 2018, var der hele tre løbere med fra FSF, som alle var debutanter i Jyllands/Fyns Cup. Det blev syv-årige Sara-Maya Pruteanu, der løb med guldmedaljen skarpt forfulgt af syv-årige Karen Trekær Bech på andenpladsen, og med syv-årige Maja Gosvig Valeur på tredjepladsen.

I Jyllands/Fyns Cup blev der vundet yderligere fire medaljer, idet ni-årige Merle Isabella Bilstrup vandt sølv i rækken for løbere op til 10 år. Det samme gjorde 13-årige Stephanie Wennerwald i rækken for løbere op til 13 år. I Novice K2 vandt 13-årige Laura Monika Severinsen guld, og i Senior K1 vandt 19-årige Gabriela Østergaard ligeledes guld.

Ved de Jysk Fynske Mesterskaber vandt FSF fire medaljer. I rækken Springs for løbere op til 12 år vandt 12-årige Camilla Poulsen sikkert guld og blev dermed Jysk Fynsk Mester 2018. I Junior Damer tog 15-årige Amalie Borup sig sikkert af sølvmedaljen, og i Senior Damer og i Senior Mænd var de nykårede Jysk Fynske Mestre begge fra FSF, idet 18-årige Josephine Kærsgaard vandt guld i Senior Damer, og 19-årige Nikolaj Mølgaard Pedersen vandt guld i Senior Herrer.

En rigtig flot konkurrence af alle de lokale løbere, der fik god opbakning fra tilskuerne i hallen. Søndag var der endda opbakning fra borgmester Birgit S. Hansen, der også fik æren af at hænge medaljerne om halsen på alle de dygtige løbere på podiet.

Næste gang de frederikshavnske skøjteløbere skal i aktion bliver i den kommende weekend, hvor syv af klubbens løbere deltager i Funskate-konkurrence i Gigantium i Aalborg. 7.- 9. december gælder det så DM i Odense for klubbens mesterskabsløbere.

Resultater fra Jyllands/Fyns Cup 2018:
Chicks (op til 8 år):
Sara-Maya Pruteanu nr. 1 (13,64 point)
Karen Trekær Bech nr. 2 (13,63 point)
Maja Gosvig Valeur nr. 3 (7,80 point)

Cubs (op til 10 år):
Merle Isabella Bilstrup nr. 2 (18,98 point)
Alma Sally Nielsen nr. 7 (11,84 point)

Debs (op til 13 år):

Stephanie Wennerwald nr. 2 (17,96 point)

Novice K2 (op til 15 år):

Laura Monika Severinsen nr. 1 (42,22 point)

Senior K1:
Gabriela Østergaard nr. 1 (20,17 point)

Resultater fra Jysk Fynsk Mesterskab 2018:
Springs (op til 12 år):
Camilla Poulsen nr. 1 (31,29 point)
Frederikke Moll Harstad nr. 5 (22,91 point)
Olivia Lykke Onyai nr. 8 (19,28 point)

Junior Damer (op til 19 år):

Amalie Borup nr. 2 (100,52 point)

Senior Damer:
Josephine Kærsgaard nr. 1 (105,18 point)

Senior Herrer:
Nikolaj Mølgaard Pedersen nr. 1 (111,10 point)

 

BillederTilføj billede


FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close