Lokale sportsfolk hædres ved prisuddeling i morgen
Cheerleaderne fra Team Jam kommer til at fylde meget på scenen i Det Musiske Hus.
Det er måske ikke ligefrem en Oscar-uddeling, men det bliver alligevel spændende, når Frederikshavn Kommune fredag kl. 16.30 inviterer indenfor i Det Musiske Hus til uddeling af Godt Gået Prisen.
Hele 127 personer skal op på scenen og modtage Godt Gået Prisen. Den gives for jyske og danske mesterskaber eller landsholdsudtagelse. Derudover skal der som noget nyt uddeles fire særlige priser:
• Årets individuelle præstation • Årets bedste hold • Årets bedste lederpræstation • Årets kulturtalent/kulturoplevelse
Med hver pris følger en check på 10.000 kr.
Hele arrangementet, som varer et par timer, krydres med underholdning af blandt andre Frederikshavns dygtige cheerleaders, Jam Dance. Publikum kommer også til at opleve små overraskelser.
Planlægningen og afviklingen af Godt Gået arrangementet sker i et samarbejde mellem Frederikshavn Ungdoms Fællesråd, IdrætsSamvirket og Frederikshavn Kommune.