Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
16.11.2010 | Af: Aage Gøgsig

Lokalopgør i floorball tilført ekstra nerve

FC Outlaws har fået tilgang af to profiler fra Bulldogs, hvilket gør torsdagens lokalopgør i Arena Nord til en ekstra spændende affære.

Lokalopgøret torsdag aften i Arena Nord mellem FC Outlaws’ og Frederikshavn Bulldogs’ damehold er efter to overraskende klubskifter mere end blot en almindelig floorballkamp mellem to ligahold.



 

De seneste år har Bulldogs siddet tungt på tronen med flere mesterskaber til følge. FC Outlaws’ seneste mesterskab skal vi tilbage i sæsonen 2007-08 for at finde.

Det var heller ikke ventet, at FC Outlaws i denne sæson ville kunne spille sig til en finale og bestemt heller ikke afgjort, men et par opsigtsvækkende klubskifter har skabt grobund for lidt flere strenge at spille på.

De to spillere, som har skiftet fra Bulldogs til FC Outlaws, er de landsholdsaktuelle Camilla Sørig og Anne Bruun. Sørig er en hurtig og farlig forward, mens Bruun vogter målet på landsholdet og indtil for 14 dage siden hos Bulldogs. Anne Bruun har før i tiden spillet i Outlaws, mens det er første gang, at Sørig skal prøve lykken i en anden klub. Især Anne Bruuns klubskifte har skabt røre omkring damelandsholdet og givet dønninger igennem systemet.

Begge spillere kan få debut i kampen torsdag mellem de to lokalrivaler, og det skal nok være med til at skabe endnu en dimension i de traditionsrige dueller mellem de to hold, som begge hold for enhver pris vil vinde.

Kampen spilles kl. 20.00 i Arena Nord og der er fri entré til kampen.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 609 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 2 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder