Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
30.10.2010 | Af: Kanal Frederikshavn

Lucas og co. på 1. pladsen ved VM i golf i Argentina

Lucas Bjerregaard er europamester for herrer og uofficiel verdensmester for juniorer. Nu ligger han til at bliver verdensmester for herrehold.

Med frederikshavneren Lucas Justra Bjerregaard på holdet ligger Danmark på en overraskende førsteplads efter anden runde af VM for hold i Argentina.



 

Anden runde blev afbrudt på grund af tordenstorm, så ikke alle 69 nationer nåede at færdigspille runden. Det ændrer dog ikke ved, at den 19-årige frederikshavner og hans to holdkammerater, Morten Ørum Madsen og Joachim Hansen, har et nyt internationalt topresultat inden for rækkevidde.

USA er som altid favorit til at vinde VM-guld, men amerikanerne er fem slag efter Danmark. Det fortæller alt om danskernes flotte spil under de vanskelige vilkår.

Lucas Justra Bjerregaard brugte 72 slag i anden runde. Det er lig med banens par. De to andre danskere var rundt i 69 og 73 slag. Kun de to bedste runde tæller i det samlede regnskab.

Uvejret betyder, at VM er reduceret fra fire til tre runder. Det øger naturligvis danskernes chancer for VM-medaljer.

Se den aktuelle stilling her.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 483 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 6 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
01-11 - VM-sølv i Argentina til Lucas Justr...
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder