Månedens Træner i FfI: Kristian Elbæk Andersen
Den første klubaften efter sommerferien i FfI Fodbold er afviklet - endnu engang med stor succes. Alle de fremmødte havde en fremragende aften i cafeteriaet på Fodboldvej.
Der var debut til U13-pigerne med Brita Brogaard i spidsen samt U13-drengene med Kristian Elbæk Andersen som træner.
- Der var flere deltagere end før sommerferien, så det lover godt til finalen om en måneds tid. Efter en god times træning var de alle bænket i cafeteriet - klar til at indtage aftenens velfortjente varme måltid. Dette sociale arrangement er med til at udbygge relationer og fremme klublivet og sammenholdet i FfI Fodbold, siger Orla Thomsen, en af klubbens mange frivillige.
Sportschef John Nygaard bød vanen tro velkommen, hvorefter FfI's 60+ piger serverede pasta med kødsovs, grøn salat og frisk frugt.
Da alle vær mætte, var det tid til udnævnelse af Månedens Spiller.
Afdeling - Månedens Spiller - Træner/leder
U13 piger - Maiken Jensen - Brita Brogaard/Lars Rom
U13 drenge - Jakob Precht Jensen - Kristian Elbæk Andersen
U14 drenge - David Quist - Christian Andersen/Daniel Michaelsen
U15 piger - Andrea Steenberg - Amalie Gøgsig/Peter Bob
U15 drenge - Rasmus Jensen - Casper Larsen
U16 drenge - Nicolaj Christensen - Henrik Maler Christensen
U17 drenge - William Haven - Michael Jørgensen
Serie 1 piger Emma Dela Skov - Allan Gøgsig/Anders Clausen
+30 piger - Emma Buus Nielsen/Julie Risom - Jonna Højmark
Jyllandsserien - Kasper Sørensen - Troels Gaardbo/Michael Jacobsen
Serie 2 - Thor Kobberup - Peter Jørgensen
Serie 3 - Mikkel Hedegaard - Thomas Petersen
Serie 5 - Jakob Michelsen - Torben Christensen
Legends - Danny Trinh - Christian Fogh Mikkelsen
Special Olympic - Simon Jørgensen - Kenneth Dalsager/Per Thomsen
Månedens Spiller fik en velfortjent hyldest af sine kammerater, og fra Diadora var der en T-shirt påtrykt den flotte titel Månedens Spiller samt en sportstaske fra Spar Nord Bank.
Månedens Træner blev herefter valgt. Michael Jørgensen kaldte Kristian Elbæk Andersen frem og roste ham for sit store engagement i FfI, og han fremhævede Kristian Elbæk Andersens popularitet hos drengene. U13-træneren organiserer også bolddrenge til førsteholdskampene på stadion. Bedømt ud fra det enorme bifald, Kristian Elbæk Andersen modtog – specielt fra hans U13-drenge – var det et meget populært valg.