Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
11.02.2019 | Af: Kanal Frederikshavn

Medaljer til lokale skøjteløbere i Aarhus

Se flere fotos under artiklen.
I den forgange weekend var der travlhed på isen for skøjteløbere og trænere fra Frederikshavn Skøjteforening med deltagelse i både de NM og i Funskate-konkurrence. 

 

Amalie Borup og Josephine Kærsgaard var sammen med træner Kristín Hafbórsdóttir og resten af det danske landshold til de nordiske mesterskaber i Linköping i Sverige, mens 10 af klubbens andre løbere var til Funskate-konkurrence i Aarhus sammen med træner Gabriela Østergaard.

I Aarhus var flere til deres allerførste konkurrence, og det lykkedes faktisk både seks-årige Alberte Høeg Østergaard og 14-årige Jessica Börjesson at nå helt til finalen i konkurrencen i deres respektive rækker i Funskate Element. Det blev dog ikke til medaljer, men til en rigtig god oplevelse.

I gruppen for de skøjteløbere, der løber et lille program alene på isen, deltog seks-årige Frederikke Hagen Vorum og Annabel Bøger, syv-årige Astrid Møller Carlsen og Matilde Maysfelt, otte-årige Mynthe Hansen Højbjerre og Caroline Hagen Dam, 11-årige Mathilde Zinn og 13-årige Celine Nedergaard Petersen.

Alle pigerne gjorde det rigtig godt, og for tre af dem gik det så godt, at det lykkedes dem at komme på podiet. I gruppen for løbere op til otte år med fire klubmærker vandt Annabel Bøger en flot bronzemedalje, og i gruppen for løbere op til otte år med fem-syv klubmærker vandt Astrid Møller Carlsen en flot sølvmedalje og Caroline Hagen Dam en lige så flot bronzemedalje.

Ved de NM i Sverige var både Amalie Borup og Josephine Kærsgaard kommet i et hårdt selskab med specielt de svenske og finske skøjteløbere. Amalie endte på en placering som nr. 15 i Junior Damer, mens Josephine blev nr. 13 i Senior Damer. Begge piger kæmpede godt i begge deres programmer, men lykkedes desværre ikke helt med alle de elementer, de kunne ønske sig. Nikolaj Mølgaard Pedersen, som også var udtaget til det danske landshold, men som desværre blev skadet for to uger siden, var med som del af det danske heppekor.

Frederikshavn Skøjteforening har stadig plads til flere medlemmer på klubbens begynderhold, der træner hver onsdag og lørdag. For mere info se klubbens hjemmeside www.fsfs.dk.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Birgitte Borup

FOTO: Birgitte Borup

FOTO: Birgitte Borup

FOTO: Birgitte Borup

FOTO: Birgitte Borup

FOTO: Birgitte Borup

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close