Mike Martin nyder at være tilbage i Frederikshavn
Der var en rigtig god stemning fredag eftermiddag til Frederikshavn White Hawks' træning. Spillerne trænede let, og cheftræner Henrik Christiansen håber, at høgene fortsætter de gode takter fra Herlev-kampen, når Copenhagen lørdag aften gæster Scanel Hockey Arena.
Kanal Frederikshavn overværede træningen, og selv om høgene spillede sæsonens bedste kamp mod Herlev torsdag aften, bar træningen ikke præg af træthed eller lignende. Der er ingen tvivl om, at høgene er klar til kamp i aften. Cheftræner Henrik Christiansen:
- I dag skal vi ikke ud og brænde en hel masse energi af. Vi skal have den sidste syre ud af benene og få løsnet lidt op, for når man først kommer hjem kl. 05:00 om morgen, så sætter det selvfølgelig sine spor.
Lørdag er spillerne på is en lille halv time om formiddagen, inden de spiser sammen. Herefter tager spillerne hjem hver især og gør sig klar til kampen.
- Vi skal slå til hjemme nu, og vi skal holde dem fra at komme til noget som helst. Skal de score på os, skal det være, fordi det er godt gennemspillet og et godt mål. Vi skal selvfølgelig have defensiven til at fungere ligesom imod Herlev, og vi skal udnytte alle de chancer, vi får, siger en bestemt Henrik Christiansen, der udmærket ved, at tre point mod Copenhagen Hockey vil skabe en endnu mere positiv bølge.
Der var en rigtig god stemning i og omkring omklædningsrummet ved fredagens træning, endda helt udover det sædvanlige, Christian Schioldan, som var en af høgenes målscorere i Herlev-kampen:
- Det helt sikkert, at den sejr er super vigtig for selvtilliden og et skridt i den helt rigtige retning, siger den 196 cm høje back med et smil på læben.
Kanal Frederikshavn fik også lejlighed til at snakke med en anden af gårsdagens målscorere – Mike Martin:
- Det var en rigtig god følelse at få lov og score igen og endnu vigtigere: Vi vandt. Som jeg ser det, var det ikke et særlig ”pænt” mål, selv om vi spillede pucken godt rundt. Jeg så bare min chance og skød så hårdt og hurtigt, som jeg kunne. Jeg tror faktisk, den gik ind via stolpen, lige under gribehandsken på keeperen, beretter den stærke canadiske back.
Mike Martin har de seneste to sæsoner spillet i Østrig, men både ham og familien er rigtig glade for at være tilbage i Frederikshavn, hvor de i øjeblikket har besøg af Mikes forældre:
- Det er virkelig en dejlig by, og fansene og ledelsen er fantastiske. Og så kender jeg jo mange af spillerne på holdet, fra da jeg spillede her for nogle år tilbage. Bl.a. Mike (Grey, red.), Christian(Schioldan, red.) og Mads (Bech, red.) var her dengang, og de er nogle fantastiske mennesker alle sammen, siger Mike Martin og fortsætter:
- Byen er fantastisk, fordi den minder meget om den by, jeg kommer fra i Canada. Sådan lidt en stille by, hvor der er plads til alle, men hvor der alligevel er noget at lave, når den ikke står på ishockey. Mig og min familie holder rigtig meget af at gå en tur op igennem gågaden eller tage til Skagen og gå ude langs ved stranden.
Mike Martin har - ligesom sidst han spillede for Frederikshavn White Hawks - sin kone med og deres børn. Siden sidst er der blevet familie forøgelse i Martin-familien. For tre måneder siden kom en lille pige til verden, så tiden ”off-ice” kan Mike sagtens få til at gå.
En anden af torsdagens hovedpersoner fra White Hawks’ tredjekæde var slovakken med # 61 Jakub Rumpel, som satte målfesten i gang:
- Det er en rigtig god følelse at få kontrakten på plads og samtidig at få scoret, siger han.
En tredje aktør fra White Hawks' farlige tredjekæde, Kristoffer Jonsson, har også fået sin kontrakt forhandlet på plads med høgene. Kanal Frederikshavn fangede Kristoffer inden fredagens træning:
Kristoffer Jonsson har - efter kontrakten er kommet på plads med Frederikshavn White Hawks - fået sin kæreste til at flytte med ham til Danmark, og det er den beskedne svensker rigtig glad for. Tidligere har Jonsson været vant til at spille i den svenske Allsvenskan, som niveaumæssigt ligger højere end den danske Albankliga. Dog er Kristoffer på ingen måder skuffet over niveauet i Danmark:
- Det går rigtig stærk. Der er godt tempo på spillet, men det er en lidt anderledes form for ishockey, end jeg før har spillet. Der er på en måde flere chancer og muligheder i spillet, og det er rigtig fedt, siger den 25-årig svensker.
Jonsson scorede desværre ikke i Herlev, men gjorde sit til, at tredjekæden fungerede. Han forklarer kædens succes med, at de er et rigtig godt miks. Hvor Jakub altid er farlig og hurtig oppe foran – og sammenspillet i kæden er eminent:
- Vi er gode til at finde hinanden på isen, og det har været vigtigt.









































