Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
11.01.2019 | Af: Kanal Frederikshavn

MOB DIN KROP fejrer 10 års jubilæum

"Wauw, er det virkelig 10 år siden, klubben startede?". Sådan spørger flere medlemmer i klubben MOB DIN KROP.

 

Svaret er ja. For 12 år siden bevilligede Sundhedsudvalget penge til projektet "Idræt for sindslidende" på tværs af Center for Sundhed og Socialpsykiatrien. Og det var på baggrund af et ønske fra brugere, personale og ledelse. Og ganske kort tid efter projektets start blev MOB DIN KROP stiftet.

- Jeg husker, at vi alle var noget spændte, men der mødte over 60 personer op til stiftende generalforsamling i Maskinhallen. Og så var der kampvalg til alle bestyrelsesposter. Det var så fedt, siger Søren Vestergaard Pedersen, der blev ansat som idrætskoordinator på projektet.

MOB DIN KROP er i dag en idrætsforening med godt 70 medlemmer, der på én eller anden måde er psykisk udfordret. Foreningen drives af en bestyrelse, der er et miks mellem medlemmer og personaler. Og med idrætstilbud på alle hverdage enten i Sæby eller Frederikshavn er chancen for at få sved på panden stor.

- Men det sociale og venskaberne er lige så vigtige. Mange af vores medlemmer møder nye mennesker og får et helt nyt netværk gennem sporten, siger Søren Mose Christiansen, der har været formand for klubben de sidste fem år.

- Min kondition er steget væsentligt, efter jeg startede i klubben. Og så giver det virkelig et kæmpe boost på den fysiske og psykiske velvære, når man kommer hjem efter træningen og smider benene op. Det var også derfor, vi fik kommunens Sundhedspris tilbage i 2016, husker Søren Mose Christiansen.

Dansk Arbejder Idrætsforbund (DAI) arbejder tæt sammen med kommunerne om at oprette tilbud for psykisk sårbare. Og her er der også et stort tillykke med klubbens 10 års jubilæum.

- Jeg husker tydeligt den begejstring, der var for 10 år siden, da jeg var i Frederikshavn og hjælpe med opstarten. Og MOB DIN KROP har jo været fremme i skoene lige siden. Jeg husker blandt andet, at klubben i 2014 blev nomineret til Årets Idrætsforening under DIF, siger Lisbeth Crafach, idrætskonsulent i DAI.

Jubilæet bliver markeret med en reception i Arena Nord fredag 18. januar kl. 11.00, hvor klubben håber at se nye og gamle medlemmer samt samarbejdspartnere og venner til klubben.

- Og husk sportstasken, for vi skal selvfølgelig hygge os med lidt motion, siger formanden for MOB DIN KROP.

Tilmelding til reception kan gøres til svep@frederikshavn.dk eller sms på 20326078.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Privat

FOTO: Privat

FOTO: Privat

FOTO: Privat

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close