Gå til hoved-indhold
15. oktober 2010 - kl. 03.10

Morgenfruerne arrangerer Torvedage på Kirkeplads

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
    Det er her på Kirkepladsen - foran bl.a. Helberg Design - at Morgenfruerne vil videreudvikle på de gamle traditioner og det gode håndværk, som Frederikshavn har med helt tilbage fra Tordenskiolds tid.
Af: Kanal Frederikshavn

Netværket Morgenfruerne - en gruppe erhvervskvinder i Frederikshavn - søsætter alle lørdage i november et nyt spændende tiltag på Kirkepladsen: Torvelørdage.

Historien om Tordenskiold og livet i Frederikshavn på hans tid plus en sviptur til Modena og Toscana i Italien for at besøge virksomheder, se på handelslivet og få inspiration har været nogle af grundstenene for at idéudvikle på det nye koncept.

- Nyheden er: Vi skal have Torvedage på Kirkepladsen med gode råvarer fra vores egen landsdel. Vi starter ud 6. november og holder torvelørdag alle lørdage i november fra kl. 10-14 på Kirkepladsen. Der vil være gode råvarer lige fra producenten til forbrugeren, skriver Frederikshavn Erhvervsråd i sit seneste nyhedsbrev.

Morgenfruerne vil videreudvikle på de gamle traditioner og det gode håndværk, som Frederikshavn har med helt tilbage fra Tordenskiolds tid.

- Vi tror på den gode oplevelse i at komme og vælge sine madvarer, det at kunne se, mærke og dufte kvaliteten og friskheden tror vi på er vigtige elementer for en stor gruppe af mennesker. Vi skal tilbage på rette spor – ikke ved at sælge vores by til spotpris, men ved at have noget at byde på, som giver værdi, ved at sælge gode kvalitetsprodukter og gøre det til en oplevelse at færdes i vores by og vores butikker. Samtidig med vil vi også gerne gøre opmærksom på alle de gode råvarer vi har i Nordjylland, ikke blot over for lokalbefolkningen, men også til turisterne i vores landsdel, fastslår Morgenfruerne.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...