Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
19.04.2011 | Af: Kanal Frederikshavn

Morten Smedegaard forlader White Hawks

Morten Smedegaard ville givetvis have fået en endnu vigtigere rolle hos White Hawks i næste sæson, men nu skifter den 197 cm høje forward i stedet til Odense Bulldogs.

19-årige Morten Smedegaard forlader Frederikshavn White Hawks til fordel for Odense Bulldogs. Den 197 cm høje - ligaens højeste - forward lavede i denne sæson 15 point i 46 kampe. Med Morten Smedegaards farvel til Frederikshavn er otte høge fløjet fra reden.



 

- Odense har altid været et sted, hvor jeg har været glad for at komme. Jeg kender nogle personer her allerede, som jeg synes godt om, så det var oplagt at prøve noget nyt her, hvor jeg tror, der venter en spændende fremtid, udtaler Morten Smedegaard til fynboernes hjemmeside.

Hvem skal score målene for Frederikshavn White Hawks i den kommende sæson? Det spørgsmål trænger sig på i takt med, at den ene sølvvinder efter den anden forlader klubben.

P.t. ser det ud til, at måske kun fire ud af de 13 forwards, som fik spilletid i slutspillet, fortsætter karrieren i White Hawks. Det drejer sig om Mike Grey, Tomi Jokinen, Christian Nordentoft og Thomas Søndergaard.

Sikkert er det allerede, at Jesper Jensen, Thomas Reinert, Martin Højbjerg, Mikkel Højbjerg og Morten Smedegaard er væk. Morten Lie sættes i forbindelse med Troja/Ljungby i Allsvenskan, og de tre udlændinge Jake Morissette, Teemu Normio og William Kivistö-Larsson rejser i første omgang hjem uden en kontrakt for næste sæson.

White Hawks-truppen, som den ser ud p.t. (kun de spillere, som fik istid i semifinalen/finalen er nævnt):

Målmænd:
Frederik Andersen: Skifter til Frölunda Indians i Göteborg.
Kim Petersen: Forlader WH efter kun én sæson.

Backs:
Christian Schioldan: Stopper karrieren.
Rasmus Christiansen: Har netop forlænget sin kontrakt med én sæson.
Mads Bech Christensen: Har underskrevet en ny to-årig kontrakt.
Rasmus Søndergaard: Har underskrevet en ny to-årig kontrakt.
Mark Müller Larsen: Har kontrakt for næste sæson.
Andrew Brennan: Kontrakten er udløbet.

Forwards:
Thomas Søndergaard: Har kontrakt for næste sæson.
Thomas Reinert: Stopper karrieren.
Jake Morissette: Kontrakten er udløbet.
Mikkel Højbjerg: Skifter til Djurgården i Sverige.
William Kivistö-Larsson: Kontrakten er udløbet.
Martin Højbjerg: Skifter til Djurgården i Sverige.
Christian Nordentoft: Har netop forlænget sin kontrakt med to sæsoner.
Teemu Normio: Kontrakten er udløbet.
Morten Lie: Har kontrakt endnu en sæson.
Mike Grey: Forsætter mindst en sæson mere.
Tomi Jokinen: Fortsætter mindst en sæson mere.
Jesper Jensen: Skifter til Hamburg Freezers i den bedste tyske liga.
Morten Smedegaard: Skifter til Odense.

Nye spillere, som skifter til White Hawks i den kommende sæson:

Miroslav Lipovsky: 34-årig målmand - og nybagt sølvvinder - fra Slovakiet.
Greg Jacina - 28-årig forward med NHL-erfaring. Canadieren var i denne sæson topscorer for Odense Bulldogs.
Rasmus Bjerrum: Ung forward fra Esbjerg.

Spillere af egen avl, som vi formentlig kommer til at se mere til efter sommerferien:

Anders Thode: 18-årig back - netop kåret til turneringens bedste back ved U18 B-VM.
Mathias Larsen: 19-årig back.
Mads Aagaard: 19-årig forward.
Christian Chapman: 16-årig forward - flittig målscorer i 1. division i denne sæson.
Ronnie Bach: 22-årig forward.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Eframe.dk

VideoerTilføj video

Kommentarer

Jens Ole Thomsen, Frederikshavn 24-04-11 23:10:
Grådighed er måske en "hård" formulering, men alligevel har du ret Kim.

Alle (næsten) unge spillere har store forventninger om karrieren, men mange bliver desværre skuffet, og selvfølgelig bliver forældrene mindst lige så skuffet.

Om holdet smuldrer kan kun fremtiden vise, men vi har før være "nervøse" for næste sæson.

Når man nu ser på talentmassen er der jo ingen grund til bekymring, og det er vel kun positivt at mange FIK talenter kan begå sig på højt niveau.

Man kan altid diskutere om der skal bruges penge på udlændinge, eller andre spillere,
som kan bidrage til bl.a. tilskuerenteressen, men også gerne et højere sportsligt niveau.

Jeg har også set ishockey i Frederikshavn i ca. 40 år, og er stort set hvert år blevet positivt overrasket over den fortsatte interesse og opbakning, men ikke mindst den stadige strøm af talenter - krydret med eminente udenlandske spillere, som vi har elsket eller hadet for deres "arbejde" på isen.

Alle klubber "mister" jo spillere i øjeblikket, men det kan jo være fordi andre vil have fat i talenterne, som trods alt opfostres i de danske klubber.

Tidligere "succeshold" er også smuldret (ingen undskyldning), og økonomien er altid en væsentlig årsag, men selvfølgelig ikke den eneste.

Der kan jo nævnes navne på snesevis af FIK spillere, som er blevet skuffet !!

Med talent og hårdt arbejde når man langt.
Anders Larsen, 24-04-11 20:28:
Grådighed ? hvad med Blokhus, Ravn, Aaby, Kennie Christensen og Nedermark de nåede da at vise hvad de stod for men så var de ikke velkommen mere, så hvem er rotten ??
kim Bisgaard, 23-04-11 17:30:
Rotten hedder, Grådighed
Peter Larsen, 19-04-11 22:50:
Nu må det da snart stoppe, hvad f..... sker der i den klub? Har set hockey på skøjteallèn i ca 30 år, og har da aldrig set noget lign. - et succes hold med stor stor fremtid smuldrer helt væk i mine øjne :( Man hører klubben har en sund økonomi, hvilket er rigtig godt gået, men hvor ligger rotten begravet? mit bud ku være træneren!

Informationer til denne nyhed

Læst: 1776 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 4.0 af 5 fra 4 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder