Mr. Håndbold var i byen: Hold fast i jeres værdier
Frederikshavn Ungdoms Fællesråd og Idrætssamvirket arrangerede lørdag formiddag et spændende foredrag med Mr. Håndbold, Anders Dahl Nielsen.
Anders Dahl Nielsen krydrede et spændende foredrag med mange anekdoter fra sin egen lange karriere som spiller, træner, sportschef med mere. Anekdoter, der fik latteren til at rulle mange gange. Det var tydeligt, at Anders Dahl fra sit civile job som seminarlektor er vant til at tryllebinde sit publikum.
Flere af kommunens store foreninger - som eks. Skjold Sæby, Skagen Idrætsklub og FfI - havde repræsentanter til foredraget, mens det kneb mere med fremmødet fra de almindelige medlemmer i foreningerne.
De fremmødte kunne forvisse sig om, at Anders Dahl, trods sine mange erfaringer og oplevelser, stadig har begge ben på jorden. Og de kunne forvisse sig om, at de problemer, klubberne til hverdag går rundt og tumler med, er de samme overalt.
Medlemmer og deres forældre har en tendens til at betragte sig selv som kunder med krav om service frem for medlemmer med rettigheder og pligter.
Der findes ingen universelle løsninger på de udfordringer, klubberne står med, men Anders Dahl lagde ikke skjul på, at det er en evig kamp og man ville være chanceløs, hvis ikke man holdt fast i sine værdier.
For Anders Dahl er der ingen tvivl om, at det altid er klubbens interesser før holdet og til sidst det enkelte individ. Nye medlemmer i foreningerne kan have en tendens til at se det modsat.
Anders Dahl signerede næsten 50 bøger efter foredraget, da Engsig Boghandel i dagens anledning havde stillet en lille shop frem.
- En fantastisk dag, hvor alle vi frivillige og ulønnede ledere fik bekræftet at vi skal holde fast i de gammeldags dyder og værdier, trods nedskæringer i tilskud til klubberne og stigende medlemsforventninger, udtaler formanden for Idrætssamvirket Frederikshavn, Peter Laigaard.





































