Musikelskeren Ole Wittrup nyder at stå bag disken
Det er ikke nemt at sælge musik i fysisk form længere. Men i Søndergade ligger en lille butik, der stadig sælger CD’er og LP’er. Det har den gjort i snart 15 år.
- Jeg startede fra bunden, og siden da har jeg arbejdet mig længere og længere ned.
Ansigtet flækker i et stort smil. Den stolte ejer af CD-Baren er udmærket klar over, at han ikke driver en millionvirksomhed, når han sælger musik i Søndergade.
Men det er heller ikke det, der tæller for Ole Wittrup. Det gælder om at lave noget, man brænder for. Og musikelskeren nyder at stå bag disken og snakke om klassiske hits, gamle pladeselskaber og nye toner. Alt sammen noget, som flere kunder tager vel i mod. Gerne over en kop kaffe.
- Jeg kan ikke hamle op med Fona eller Føtex, når det kommer til de nyeste udspil fra popstjernerne. Folk kommer til mig, når de vil se på det brede bagkatalog. Og det kan jeg give dem, forklarer Ole.
Den store musikkender tænker tilbage på en herre, der ledte efter noget med The Tremeloes, et britisk rockband fra 60’erne. Ikke noget man lige finder hos de store kæder – men Ole fandt det frem fra gemmerne.
Inden Ole tilbage i 1996 åbnede CD-Baren, lavede han en plan. En slags analyse af markedet. Han ville som minimum sidde på 10 procent af pladesalgsmarkedet i Frederikshavn.
Svaret på om det er lykkedes, giver historien.
Mange mindre pladebutikker som CD-Baren har måttet lukke hen over de seneste år. Branchen er blevet udkonkurreret af internettets lette adgang til cd’erne. Men Oles CD-biks er der stadig.
- Det handler om at kunne nøjes med lidt, lyder det korte svar fra Ole.
Selvfølgelig hjælper det også, at Ole er gift med en godt indkomst, at de to piger er fløjet fra reden, og huset er billigt.
Ole tager gladeligt den gamle cykel med mælkekassen på arbejde hver dag. Den dag han ikke gider det mere, kan han bare stoppe.
- Der er en tid for alt. Og der er også en tid for at drive pladeforretning i Frederikshavn. Hvornår den slutter, ved jeg ikke, siger Ole af med et smil.





































