Nordentoft: - Jeg har udviklet mig som spiller
Christian Nordentoft har oplevet pæn succes siden skiftet til AaB Ishockey. Det har givet bl.a. fire scoringer og tre assister. Derudover er det blevet til meget spilletid for den tidligere White Hawks-forward, som netop skiftede til ærkerivalerne grundet det modsatte scenarie hos høgene.
Kort efter årets sidste ishockeykamp i Scanel Hockey Arena 2011, fik Kanal Frederikshavn sig en kort snak med Christian Nordentoft:
- Det var en utrolig vigtig sejr for os. Vi har nu taget maksimumpoint i de sidste fire kampe. Det er vigtigt, fordi vi nu også er kommet lidt længere op i tabellen, fortæller Nordentoft til Kanal Frederikshavn.
AaB-mandskabet var klar over, at frederikshavnerne var et noget amputeret hold, men det ændrede dog ikke på tilgangen til fredagens opgave i Scanel Hockey Arena:
- Vi gik til opgaven som en hvilken som helst anden kamp. Fem mod fem, kunne de (White Hawks, red.) ikke stille noget op mod os. De har os presset rigtig meget i et par powerplays, men vi formåede at lukke ned for syv ud af otte mulige, hvor de så scorer et udmærket mål og kom tilbage i kampen. Vi kørte på med fire kæder kampen igennem, og jeg tror, at vi der fik sænket dem i tredje periode, fordi de kun lige kunne stille med tre kæder. Samtidig var det næsten altid de samme, som spillede i powerplay og boxplay kampen igennem. Jeg tror også, de faldt lidt igennem på den konto, mener Nordentoft.
Han har igennem den seneste tid oplevet meget medgang i sit spil, og det har udmøntet sig i såvel vigtige scoringer som assister:
- Det går rigtig fint. Jeg har været med i diverse special teams, så jeg har fået godt med spilletid – og så har jeg lavet tre assister og fire scoringer, så det er rigtig dejligt.
Det er bl.a. blevet til en matchvinderscoring ude mod Copenhagen, som blev sat ind kun 59 sekunder før, at kampen skulle ud i forlænget spilletid. Også en vigtig scoring i en TV-kamp mod Herlev er noget, der kan få smilet frem hos den tidligere White Hawks-spiller, som ikke er et sekund i tvivl om, at han gjorde det rigtig ved midtvejs i sæsonen at skifte til AaB Ishockey:
- Selvfølgelig er det specielt at komme her til hallen (Scanel Hockey Arena, red.) og spille mod de gamle drenge. Der var da også lidt forskellige tilråb og så videre, men når det så er sagt, så var der heller ikke mere i det. Det er blot tilfredsstillende for mig at komme hertil og få så meget spilletid – og blive bekræftet i, at jeg har udviklet mig som spiller, siger Christian Nordentoft.





































