Løssalget til den ny sæson i Frederikshavn Teaterforening begynder mandag 15. august.
Der er storslåede shows, brunch og talkshow med Søren Pilmark. Teaterforestillinger, hvor man går fra teatret med en fornemmelse af virkelig at have været med til noget specielt. Der er fantastiske unge mennesker, der gennem dans og bevægelse sætter gang i alle sanser. Der er fire fantastiske spaniolers, der kan tryllebinde os med musik, charme og overraskelser. Ingen vil gå fra denne forestilling uden at ønske sig – bare de dog blev ved!
- Det traditionelle teater er med som den største del af vores program, men vi har tilladt os at være ”vovede” i den forstand, at vi har tilbud til vores gæster, der rækker lidt ud over det sædvanlige. Vi er nemlig sikre på, at nordjyder vil være i stand til at takke ja til ekstraordinære oplevelser og glæde sig – så derfor ser vi frem til at møde rigtig mange af de trofaste gæster, men samtidig få besøg af andre, der ikke før har været teatergæst. Hos os er alle velkomne. Vi ved nemlig, at gæsten skal i centrum, for at det hele er værd at arbejde med, udtaler formand Betty Rode.
- Vi er en forening, der drives af frivillige kræfter. Vi gør hver især en kæmpe indsats for at sikre kvalitetsteater til Frederikshavn, men uden et medspil fra vores publikum bliver det en svær opgave at løfte. Vi er klar over, at vi skal konkurrere mod og med alle de andre tilbud, der er i vores kommune, siger formanden.