Gå til hoved-indhold
09. november 2011 - kl. 01.11

Nu kører politiet også med Bikerfriend-mærket

  • 1 af 2
    FOTO: Lasse Burholt
  • 2 af 2
    Ordensmagten er også hoppet med på dillen, som Frank Spolum grundlagde i 2006.
Af: Lasse Burholt

Frederikshavn har længe været udgangspunktet for en bølge af signaler - nemlig signalet "Jeg er biker!". Frank Spolum lagde tilbage i 2006 grundlaget for "Bikerfriend" - et signal-koncept, hvormed du viser, at du er motorcyklist eller er vild med motorcykler og hele livsstilen omkring motorcykler.

- Det er BikerFriend.dk's mål, at udbredelsen af logoet kan medvirke til en øget bevidsthed i trafikken om vores tilstedeværelse som trafikgruppe. Samtidig signalerer vi en bred interesse for motorcykler og håber herved at medvirke til udbredelsen af motorcykelkulturen, fortæller Frank Spolum.

Rundt om i landet kører der især biler rundt med det lille "Bikerfriend" klistermærke - og selveste ordensmagten er osse hoppet med på dillen.

Frank går nu i offensiven for at være i tættere kontakt med de mange fans, og det sker på Facebook, hvor målet er at blive det foretrukne univers for motorcykel-folket og deres "hangarounds".

Følg Bikerfriend på Facebook: http://www.facebook.com/bikerfriend

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...