Ny bog om flytning af Rubjerg Knude Fyr
På mandag 11. maj udkommer en ny bog, som går tæt på Murer-Kjeld og hans spektakulære flytning af Rubjerg Knude Fyr. "Fyrtårnet" er skrevet af sæbynitten Jesper Christiansen, som er journalist på TV2 Nord.
I efteråret 2019 fulgte både ind- og udland med i murermester Kjeld Pedersens enorme projekt med flytning af fyret ved Rubjerg Knude, som skulle redde fyret fra en trist skæbne i havet.
Aktionen lykkedes. Det 750 tons tunge fyr blev på store jernrulleskøjter flyttet i sikkerhed, og mange turister forventes at lægge turen forbi Rubjerg Knude i den forestående sommer.
I den ny bog, som udkommer på Dafolos forlags, dokumenteres den enestående mission i tekst og billeder. Jesper Christiansen har siden det første møde med murermesteren i juli sidste år brugt mange dage ved fyret i al slags vejr i selskab med Kjeld Pedersen og hans folk.
Rubjerg Knudes både barske, blide og ikke mindst betagende natur beskrives også i billeder og tekst i bogen.
For Kjeld Pedersen har Rubjerg Knude Fyr altid stået der, og for ham var det altafgørende, at fyret blev reddet. "Fyrtårnet" sætter også fokus på Kjeld Pedersens helt særlige kærlighedsforhold til det 120 år gamle fyr, for selv om fyret mistede sin funktion som fyr for mere end 50 år siden, er fyret ikke bare et fyr for Kjeld Pedersen. Det er noget ganske særligt. Således fortæller Kjeld Pedersen i bogen.
- Jeg har sagt til Ulla (Kjelds kone, red.), at om jeg så skal arbejde gratis, så er jeg ligeglad med det. Bare fyret kommer hen i helle, så jeg har det at kigge på, indtil jeg dør, så er jeg glad, siger Kjeld Pedersen.
At Rubjerg Knude Fyr skal være det første fyr i Danmarks historien, som bliver flytter, har aldrig ligget i kortene, og slet ikke at det skulle være Kjeld Pedersen, som flytter det.
- Jeg kan lige så godt sige det, som det er. Jeg har aldrig prøvet at flytte et fyr før, siger Kjeld Pedersen.
Hans redningsaktion kan i stor grad kobles sammen med nedtagningen af Mårup Kirke for nogle år siden. En opgave, som Kjeld Pedersen var ansat til at varetage for Naturstyrelsen. Da Mårup Kirke blev pillet ned, forsvandt et vartegn fra Lønstrup, og det har sat sig dybe spor hos murermesteren fra Lønstrup. Det fortæller han for første gang om i ”Fyrtårnet”.
- Jeg kører aldrig derop mere. Jeg elskede den plet lige så meget, som jeg elsker fyret, men nu gør det ondt i maven. Den er bare væk, siger Kjeld Pedersen om Mårup Kirke.
Han er med til at pille kirken ned. Kirken er ligesom Rubjerg Knude Fyr et vartegn for området, og oplevelsen med at pille kirken ned gør stort indtryk.
- Det gik galt, da vi væltede den sidste mur, husker han.
Kirkens nordindgang er den sidste del af kirken, som bliver væltet og stenene tilintetgjort.
- Da vi væltede den, fik jeg godt nok ondt i maven. Det var ligesom, når nogen dør og lige trækker det sidste suk. Puf. Der døde det deroppe, siger han.
At nedtagningen af Mårup Kirke stadig har så stor en betydning for Kjeld Pedersen og har været en af de afgørende drivkræfter for, at han for alt i verden ville redde Rubjerg Knude Fyr, overraskede Jesper Christiansen.
- Det var først i januar under et af vores sidste interviews, at han åbnede op for følelserne omkring nedtagningen af kirken. Det er så afgørende en detalje for flytteprojektet, at det har fået sit eget kapitel i bogen, siger Jesper Christiansen.
Han tegner i bogen også et privat portræt af Kjeld Pedersen, og både Kjeld Pedersens mor og hans hustru Ulla har velvilligt stillet en række private fotos til rådighed, så man får et unikt indblik i den private side af fyrets redningsmand.
"Fyrtårnet" udkommer på mandag, og bogen kan købes i Dafolos webshop dafolo-online.dk og hos boghandleren.






































