Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
29.09.2010 | Af: Julie Lorenzen

Ny genbrugsbutik åbnes af borgmester Lars Møller

Lars Møller står for den officielle indvielse af Røde Kors' nye genbrugsbutik i Frederikshavn.

Søndag 3. oktober slår Røde Kors i Frederikshavn to fluer med ét smæk: En helt ny genbrugsbutik åbner i Søndergade samtidig med, at årets store indsamling finder sted. Borgmester Lars Møller (V) åbner først butikken og går derefter ud med raslebøssen.


 

Der bliver ikke meget tid til at ligge på den lade side i borgmestersofaen søndag 3. oktober. Lars Møller har nemlig sagt ja til at åbne Røde Kors’ helt nye genbrugsbutik på hjørnet af Søndergade og Peter Møllers Gade og derefter bruge tre timer på at samle ind.

- Jeg vil gerne gøre et stykke arbejde for at hjælpe Røde Kors med at kunne hjælpe andre,” siger han.

Pengene fra indsamlingen og fra genbrugsbutikkerne er vigtige for, at Røde Kors kan hjælpe folk i nød både herhjemme og ude i verden.

En indsamler samler typisk 1.000 kroner ind ved at gå tre timer med raslebøssen - for de penge kan Røde Kors for eksempel hjælpe seks familier med at overleve en måned under en tørke.

Og pengene fra salget af genbrugstøj er helt afgørende for, at Røde Kors i Frederikshavn kan hjælpe i lokalområdet.

- De penge, vi tjener i butikken, betyder, at vi har råd til for eksempel integrationsaktiviteter og besøgstjenesten for ensomme frederikshavnere. Derfor er vi meget glade for, at Lars Møller har sagt ja til at åbne vores nye butik og dermed skabe fokus på vores genbrugssalg, siger formand Henrik Sørensen.

Alle indsamlere mødes i butikken sammen med borgmesteren kl. 10, hvor der vil være gratis morgenmad og kaffe. Derefter går indsamlerne ud og samler ind i tre timer, inden de igen mødes i butikken for at aflevere raslebøsserne.

Røde Kors i Frederikshavn mangler stadig en del indsamlere. Læs mere på www.indsamler.dk eller ring på 70 10 00 00.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Søren Olsen

VideoerTilføj video

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 741 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 3.4 af 5 fra 5 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder