Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
07.05.2010 | Af: Kanal Frederikshavn

Ny Rema 1000-forretning på Sophus Falcks Vej?


Nedrivningen af Sæby Kommunale Elforsyning på Sophus Falcks Vej gik i gang torsdag morgen. Rygterne vil vide, at Rema 1000 åbner et nyt supermarked på på stedet.

 

- Det har jeg ingen kommentarer til i dag, men vi kan tales ved om 14 dage, siger regionschef Kenneth Jensen fra Rema 1000.

Arbejdet med nedrivningen begyndte tidligt torsdag morgen, hvor vinduerne i hele bygningen blev pillet ud. Den første sektion, der stod for skud, var garagen, hvor køretøjerne førhen stod parkeret. Det tog lidt under en time at rive garagen ned. Sidst på eftermiddagen stod kun de østlige og vestlige vægge tilbage.

Hele bygningen ventes at være væk i løbet af få dage.

Bygningen har stået tom og ubemandet de seneste tre år. Alt arbejde udføres i dag fra Forsyningen Frederikshavn på Knivholtvej 15 i Frederikshavn.

For ca. ni måneder siden blev der etableret en Haar-benzintank lige foran den gamle bygning.

Jimmy Rulle, der er købmand i den nuværende Rema 1001-forretning i Sæby, har ingen kommentater til rygterne.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 847 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 4 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
20-06 - Rema 1000 bygger på Sophus Falcks V...
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder