Nyt samarbejde baner vejen for bedre helbred
Nyt samarbejde i Frederikshavn skal bane vejen for et bedre helbred for nogle af den ene million danskere, som går rundt med ondt i ryggen eller andre ømheder i kroppen.
Butterfly Women har siden sin opstart i 2008 i Søndergade i Frederikshavn fået mange bekræftende historier fra medlemmerne om, hvor godt træningen er for deres helbred og velvære, og netop disse historier er drivkraften i det nye samarbejde mellem lægeeksamineret idrætsskadesterapeut Gitte Hermann Jensen, som ejer og driver Manuelterapien Frederikshavn og Butterfly Women Frederikshavn.
Fremover vil det som en ekstra gratis service for medlemmerne af Butterfly Women Frederikshavn hver måned være muligt at møde Gitte Hermann Jensen i fitnesscenteret, hvor hun hjælper medlemmer med skader og ømheder i form af vejledning i bl.a. øvelser, der kan forebygge og lindre smerterne.
Desuden får medlemmerne af Butterfly Women rabat ved behandlinger hos Manuelterapien Frederikshavn.
Manuelterapien Frederikshavn benytter sig af de sidste nye behandlingsteknikker fra USA Sportscollege med speciale i skader i bevægeapperatet.
- Vi glæder os rigtig meget over at kunne tilbyde vores medlemmer den ekstra service, og vi er stolte over at kunne henvise til så kompetent en behandler som Gitte. Hun ser træningen med andre øjne, og hun elsker at dele ud af sin viden. Både vi som instruktører og medlemmerne lærer utrolig meget, når Gitte er på besøg, fortæller Mette Høholt Frederiksen, indehaver af Butterfly Women Frederikshavn.
Samarbejdet opstod lidt tilfældigt. Gitte Hermann Jensens kusine var på besøg hos Butterfly Women Frederikshavn, fordi hun skulle finde en træningsform, der passede til hende. Gitte var blot med som tilskuer, men hun var ikke et øjeblik i tvivl om, at Butterfly Women Frederikshavn var det bedste sted, som hun kunne henvise hendes klienter til, når kroppen skulle styrkes.
- Maskinerne er på en og samme tid både utroligt effektive og skånsomme, og personalet er nærværende og altid klar med god vejledning omkring træningen, siger Gitte Hermann Jensen.





































