Nyt tilbud: Karma Gourmet Sushi-kursus
Efter stor forespørgsel bliver det nu muligt at komme på Karma Gourmet Sushi-kursus i Frederikshavn. Dette kursus er velegnet til firmaarrangementer og teambuilding samt til private arrangementer i form af polterabends, julefrokoster, fødselsdage med mere.
Kurset holdes i Karmas Gourmet Lounge i Lodsgade. Deltagerne vil blive budt velkomne med en drink og en let snack samt en kort introduktion omkring kurset og aftenens forløb.
Selve kurset foregår ved et langbord, hvor en af Karmas sushikokke vil undervise deltagerne. Hver deltager får udleveret råvarer, som skal tilberedes til de forskellige sushi-varianter. Sushikokken er behjælpelig under hele kurset. Kursets varighed er på ca. tre-fire timer og afsluttes med spisning af den færdige sushi i restauranten (eksklusiv drikkevarer).
Kurset tilbydes som Alm. Sushi Kursus og Udvidet Sushi Kursus.
Alm. Sushi Kursus:
Her lærer du at lave:
- Forskellige Nigiri
- Maki ruller
- Inside-out ruller
- Anretning og pyntning
Udvidet Sushi Kursus
Her lærer du at lave:
- Forskellige specielle Nigiri med topping
- Specielle futo maki inside-out ruller
- Mega Maki ruller
- Anretning og pyntning
- Marinader m.m.
- Smagssammensætninger
Priserne begynder fra 598 kr. pr. person. Kurserne holdes tirsdag og fredag med minimum 10 deltagere pr. kursus.





































