Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
08.03.2009 | Af: Kanal Frederikshavn

Sejr og nederlag i sidste kamp i grundspillet


Floorball-herrerne fra FC Outlaws tabte den sidste kamp i grundspillet med 5-6 til Aarhus Elite. Til gengæld vandt FCO's damer en sikker sejr på 11-4 over Team Aarhus

 

Herrernes kamp havde reelt kun betydning for hjemmeholdet. De gik efter andenpladsen i vestkredsen, og såfremt Frederikshavn Bulldogs ikke kunne vinde over Brønderslev, var denne en kendsgerning. FC Outlaws kunne ikke komme højere end den aktuelle fjerdeplads.

Det benyttede FC Outlaws sig af og kørte gennem hele kampen mange variationer, hvor bl.a. de svenske esser kun fik spilletid i sidste periode.

FC Outlaws kom foran 1-0 allerede i det første minut af kampen, men måtte senere se sig passeret af Aarhus, som scorede tre i mål i perioden.

Der var meget store chancer for Outlaws til at tage føringen igen i perioden, men hvor man allerede havde set bolden i nettet, var Aarhus' målmand på pletten - stor af kamp af ham.

Anden periode var lidt af en tro kopi med mange chancer til udeholdet, men målene til hjemmeholdet.

Bagud 2-5 inden tredje periode kom Outlaws flot tilbage og tvang Aarhus til at tage en time out allerede otte minutter ved stillingen 5-4 til hjemmeholdet for at forsøge at stoppe de aggressive lovløse.

- Kampen gav helt bestemt mange løfter for vores chancer i det forestående slutspil, hvor modstanderen bliver enten Rødovre eller Hvidovre. Denne kvartfinaleserie starter allerede i kommende weekend, hvor vi skal begynde på udebane i to kampe efterfulgt af kampe på hjemmebane 21. og 22. marts, siger formand Aage Gøgsig.

Kvartfinalen spilles bedst af fem kampe.

Kampfakta:
Aarhus Elite Floorball - FC Outlaws: 6-5 (3-1 2-1 1-3).
Udvisninger: Aarhus 3x2 min. FCO 1x2 og 1x5 min.

Point for FC Outlaws: Ronny Knoph og Alex Jensen begge 2 mål og Christian Jepsen 1 mål. To assist til Per Tjusberg og én assist til Steffen Jensen og Thomas Bouchara.

FC Outlaws' damer var ramt af flere afbud, men  vandt alligevel 11-4 ude over Team Aarhus.

Dagens point for FCO:
Agata Kolesinska:  5 mål +1 assist
Line Lauridsen:   3+2
Stine V. Frederiksen:  2+2
Annika Bengtsson: 1+3
Katrine Horsholt:        0+1

Outlaws vinder dermed grundspillet. Slutspillet begynder 21. marts og FCO skal efter planen spille den første kamp på udebane mod nr. 4 i østkredsen. Hvem det bliver, er ikke endeligt afklaret, men kampen om fjerdepladsen i øst står mellem København og Lyngby.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 163 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 3.0 af 5 fra 2 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder