Over 70 arrangementer tilmeldt KulturRaketten
KulturRaketten fyres af i september, og allerede nu er mange lokale foreninger, institutioner og virksomheder i fuld gang med planlægningen af deres bidrag til den tre dage lange folkefest, hvor alle får mulighed for at sætte kulturelt præg på Frederikshavn Kommune og vise andre alt det, kommunen har at byde på.
Programmet består p.t. af mere end 70 spændende arrangementer, og der er stadig plads til flere arrangementer. Tilmeldingsfrist for nye arrangementer er torsdag 27. august.
Kommunens borgere får lørdag 19. september mulighed for at overvære overrækkelsen af Nordlysprisen samt lytte til Søs Fenger og hendes 5-mands orkester, når KulturRakettens højdepunkt afvikles i Det Musiske Hus.
De 500 gratis billetter kan afhentes i Spar Nords lokalafdelinger i Skagen, Sæby og Frederikshavn fra mandag 17. august 2009.
Se programmet og få flere oplysninger på www.kulturraketten.dk





































