Overenskomst er en by i Rusland på restauranter
Kun 12-15 procent af restauranterne i Frederikshavn Kommune har en overenskomst. Sådan lyder vurderingen fra Morten Dahlberg, som er formand for 3F Frederikshavn.
Han er stærkt utilfreds med tallet og varsler en offensiv kampagne i løbet af 2012, hvor 3F Frederikshavn vil rose de restauranter, der har en overenskomst. De vil blandt andet blive udstyret med en smiley.
- Den skal vise, at gæsterne kan spise i restauranten med god samvittighed, fordi medarbejderne via overenskomsten er sikret ordentlige løn- og ferie-forhold samt arbejdstider, foræller Morten Dahlberg.
Han undlader selv at spise på uorganiserede restauranter, og han ville ønske, at mange flere gjorde det samme.
- Desværre er det de færreste mennesker, der tænker sådan. Vores valg af spisetid er desværre gennemsyret af, at det er vigtigere at finde et sted, hvor man kan spise alt det, man har lyst til, for 69 kroner, beklager Morten Dahlberg.
3F Frederikshavn opsøger de mange uorganiserede restauranter i det omfang, der er mulighed for det. Formanden erkender dog, at det er et svært område.
- Selv i Skagen, hvor der findes flere fine steder, halter det, siger Morten Dahlberg og nævner Ruths Hotel som et konkret eksempel på en virksomhed uden overenskomst.
Kompasset i Skagen har netop valgt at lockoute 3F's medlemmer, som er ansat der. Det skyldes, at Kompasset fremover ikke vil have deres ansatte dækket af en overenskomst.
3F anbefaler nu sine medlemmer til ikke at være kunder på Kompasset, og der må heller ikke være medlemmer, som arbejder der.
Morten Dahlberg kritiserer restauratørernes og hotellernes arbejdsgiverforening, HORESTA, for at gøre alt for lidt.
- De er passive. Jeg vil have dem ud af busken. De skal opsøge spisestederne og få dem meldt ind i HORESTA. På den måde sikres medarbejderne automatisk en overenskomst, siger Morten Dahlberg.





































