Overskud for femte år i træk i Elite Nord Fr.havn
Elite Nord Frederikshavn A/S - selskabet bag ishockeyholdet Frederikshavn White Hawks - præsenterede tirsdag aften for femte år i træk et overskud. I regnskabsåret fra 1. juli 2013 til 30. juni 2014 var der et plus på 17.871 kroner.
Resultatet havde endda været godt 70.000 kroner flottere, hvis ikke Elite Nord Frederikshavn A/S havde været nødt til at foretage ekstraordinære afskrivninger på nedrevne balkoner i den gamle hal. Derudover måtte Elite Nord Frederikshavn A/S for andet år i træk konstatere, at selskabet havde en hovedsponsor (Peiter Sport), som gik konkurs. Alligevel lykkedes det igen at skabe et overskud.
- Det handler i høj grad om ikke at lade hjertet styre udviklingen, men hjernen. Vi sætter tæring efter næring. Det vil sige, at sponsorindtægterne afgør, hvor stærkt et hold vi har, fortæller Peter Conradsen.
Han har været formand for Elite Nord Frederikshavn A/S i alle årene, og inden dette selskab så dagens lys, var han formand i Frederikshavn Ishockey Klub. I alt 11 år har han stået i spidsen for Frederikshavns vel nok stærkeste brand. Dermed er han den længst siddende ishockeyformand i Frederikshavn.
- Vi mærker en stor opbakning til Frederikshavn White Hawks, som klart er den største publikumsmagnet nord for Limfjorden. Vi møder også en stor velvillighed, når det gælder sponsorer. Erhvervsklubben har rundet 300 medlemmer og er dermed tæt på at være Nordjyllands største erhvervsnetværk. Det bygger på hygge og sammenhold, men det fører også til forretninger, siger Peter Conradsen.
Elite Nord Frederikshavn A/S har de seneste fem år fremvist følgende overskud:
2013/2014: 17.871 kroner
2012/2013: 65.980 kroner
2011/2012: 94.564 kroner
2010/2011: 414.764 kroner
2009/2010: 869.000 kroner
I regnskabsåret 2014/2015 satser bestyrelsen på, at udgifter og indtægter balancerer, men blandt andet finansieringen af halbyggeriet gør, at det er et år med flere ubekendte.
- Hvad angår tilskuere, vælger vi at budgettere med det samme antal, som vi plejer. Til næste regnskabsår er vi meget klogere, og så kan vi forhåbentlig budgettere med flere tilskuere, oplyser Peter Conradsen.
Generalforsamlingen varede blot 30 minutter. Hele bestyrelsen blev genvalgt. Ud over Peter Conradsen består den af Ole Hansen, Per Boe Larsen, Mette Kammer og Henrik Andersen.





































