Midterrabatten på E45 pyntes bl.a. med 1.800 knaldrøde pelergonier og 50 agaver.
I dag begynder sommeren i Frederikshavn Kommune. Omkring 100 palmer er blevet gravet ned på Palmestranden, og bl.a. i midterrabatten på E45 er Frederikshavns nærmest berømte agaver kommet ud under åben himmel.
Selv om det er sparetider i kommunen, er blomsterudsmykningen oppe på samme høje niveau som de foregående år. Enkelte bede er dog blevet sløjfet, men så er de erstattet af andre løsninger, som kræver mindre pasning.
Der udplantes 50 agaver med sølv-cineraria under og 1.800 knaldrøde pelergonier på E45. Der udplantes også agaver to steder i Sæby samt på Rådhus Allé i Frederikshavn.
- Generelt kan vi sige, at vi udplanter blomster eller opstiller krukker alle de steder, vi plejer at gøre. Og det gælder i hele kommunen, også i Skagen, som jo ellers ikke var meget for blomsterne lige efter kommunesammenlægning, fortæller afdelingschef Jørgen Christensen fra Park & Vej.
På Palmestranden har entreprenørmaskinerne haft travlt siden tirsdag morgen, men de forventer at blive færdige onsdag eftermiddag. Der er udplantet omkring 100 planter.
- Og palmerne har det godt i år. De klarede sig bedre igennem sommeren 2010 end eksempelvis 2009, oplyser driftsleder Bjarne Jørgensen, Park & Vej.
Til orientering, så har både Sæby og Frederikshavn væsentlig mindre blomsterudsmykning end ved kommunesammenlægningen. Skagen derimod har stadig mere af den slags end de havde før fusionen.
Med hensyn til Palmestranden er de fleste nok enige om, at det er et koncept, der skal blive i Frederikshavn. Her er den til gengæld værdifuld, og dens popularitet er af stor værdi for hele kommunen.
Sæby, Skagen og Frederikshavn har hver deres værdier, og det har vel aldrig været meningen, de tre byer skulle blive ens, hverken med hensyn til udsmykning eller kulturtilbud.
Når man læser denne kommentar er det da heldigt hr Drastrup IKKE kom i byrådet. Ville være svært at komme ind i Skagen når han havde fået flyttet Arena Nord, Det Musiske Hus, Handelsskolen, Gymnasiet, Hjørring Seminarium, Stena Færgerne, Rådhuset, Park & Vej, Palmestranden, med videre til hans bud på verdens navle.
Med hensyn til Palmestranden er de fleste nok enige om, at det er et koncept, der skal blive i Frederikshavn. Her er den til gengæld værdifuld, og dens popularitet er af stor værdi for hele kommunen.
Sæby, Skagen og Frederikshavn har hver deres værdier, og det har vel aldrig været meningen, de tre byer skulle blive ens, hverken med hensyn til udsmykning eller kulturtilbud.
Læs ndet nu godt jer i FREDERIKSHAVN så i ikke glemmer det er jer der har blomsterne