15.01.2009 | Af: Michael Frederiksen
Park & Vej bygger shelter med havudsigt i Sæby
I naturområdet Professorens Plantage syd for Sæby er Park & Vejforsyningen netop nu ved at opføre en helt ny type shelter til friluftsfolk, som vil overnatte i det fri.
Den næsten fem meter høje konstruktion, der er bygget af lærk og skovfyr, er placeret små 300 meter fra havet og vil give gæsterne et unikt udsyn over hav og land.
Fra platformen, som befinder sig i 2,2 meters højde, kan man på en god dag nemt se helt til Læsø.
Det omkringliggende område vil senere hen blive naturplejet, så det fremstår mere åbent og med bedre udsynsforhold. Udover udkigsplatformen vil der være 12 indendørs sovepladser med plads til bagage samt hængekøjer til afslapning.
Der er offentlige toiletfaciliteter tæt ved, og der vil også blive anlagt en bålplads, ligesom at stierne i området vil blive forbedret, så der er nem adgang til det nye overnatningssted.
Udover det nye i Professorens Plantage kan man finde mindre shelters ved Knivholt Hovedgård og Jerup Strand.