Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
12.01.2012 | Af: Kanal Frederikshavn

Privatskolen FRI mangler stadig mindst 29 elever

Der er stadig mange ting, som skal falde på plads, inden Privatskolen FRI åbner på Aktivitel.

Privatskolen FRI, som satser på at åbne i Aktivitels lokaler til det kommende skoleår, forventer at offentliggøre navnet på skolens leder om nogle uger.


 

- Skolen har modtaget nogle gode ansøgninger angående lederstillingen. Bestyrelsen har afholdt de første samtaler, og den endelige beslutning angående lederen forventes offentliggjort sidst på måneden, oplyser sekretær Dorthe Vestermark Steffensen fra Privatskolen FRI.

Bestyrelsen arbejder i det hele taget på højtryk. Man er blandt andet i gang med at få de sidste detaljer angående leje af bygningerne på plads.

- BDO har udarbejdet et realistisk budget, som viser en god og sund økonomi i løbet af få år. Yderligere er vi i gang med forhandlinger med banker og investorer, så finansieringen også kommer på plads, oplyser Dorthe Vestermark Steffensen.

På nuværende tid har 46 elever tilkendegivet, at de begynder på skolen til sommer. 

- Målet er minimum 75 elever, og vi har faktisk plads til 120 elever det første år. Vi beder derfor alle om at hjælpe os med at sprede budskabet om, at der starter en ny privatskole til sommer, lyder det fra bestyrelsen.

Privatskolen på Peter Wessels Vej i Frederikshavn har lange ventelister. Alene til de to børnehaveklasser, som begynder til sommer, er 80 børn skrevet op på ventelisten.

Søndag 22. januar holder Privatskolen FRI åbent hus fra kl. 13.00-15.00. Der vil være mulighed for at se bygningerne samt stille spørgsmål til bestyrelsen. Bygningerne er dog endnu ikke færdigindrettet eller tilpasset skolens behov.

Privatskolen FRI satser også på, at nogle af de klubber og foreninger i Frederikshavn, som mangler lokaler, lejer sig ind på Aktivitel.

- Vi er i dialog med kommunen angående udlejning af hallen samt andre lokaler til byens fritidsaktiviteter. Der er flere klubber og foreninger, som har vist interesse for at anvende skolens bygninger og udeareal, fortæller Dorthe Vestermark Steffensen.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Dorthe Vestermark Steffensen

VideoerTilføj video

Kommentarer

christian herskind, Sæby 14-01-12 15:16:
Hvis jeg skulle oprette en ny skole, ville jeg gå efter de bedste lærerkræfter. De har givetvis allerede job. Har nogen af de herrer debattører viden om, hvorvidt Privatskolen Fri er på markedet for at kapre lærere? Eller vil man revolutionere skolekulturen nede i Frederikshavn med den slat af lærere, der ikke er i job? Egentligt spændende, ikke?
michael andersen, Sæby 13-01-12 17:20:
Jeg har ikke noget med lærerprofessionen at gøre, men jeg har kigget på omtalte privatskoles hjemmeside. Den har alle børnefejlene. Man tror den er skrevet af et barn, for der er et hav af elementære stavefejl, og alene der knækker filmen. De vil undervise vores børn, og så har de selv ualmindeligt svært ved grundbegreberne for moderne kommunikation. Det holder jo ikke.

Desuden viser hjemmesiden - sammen med det, der har været fremme her på kanalen - at intentionerne er gode nok, men vejen til opfyldelsen af dem, er overhovedet ikke beskrevet. Og hvad i alverden skal man så bruge det hele til. Vi kan alle have lyst til at gøre gode ting for vores børn og for elever i almindelighed, men hvis vi ikke bliver konkrete, så er det intet værd. Jeg kunne eksempelvis også sagtens have slået op i en pædagogisk grundbog og fundet de fine ord, som hjemmesiden rummer. At sætte dem nærmere i perspektiv og bruge dem til at vise en bestemt vej, man gerne vil gå, gør Privatskolen Fri ikke, og derfor fremstår det hele så useriøst. Det var i al sin enkelthed min anke.
johnny reinert, fredrikshavn 13-01-12 09:16:
Hej michael. Du må nok forklare hvilken profession du har siden du ved så meget om denne nye skole, eller er du blevet afvist i din din jobsøgning som skoleleder på denne nye skole, det skulle man da tro når man læser dit indlæg.

Hvis man har børn der skal gå på den nye midtby skole, skal man eks. ikke regne med ret idræt og motion, da kommunen ikke vil eller har råd til at bygge en multihal, alle skole eleverne skal have idræt i arena Nord, som allerede nu melder ud at det vil blive mindst 20% aflysninger pga. andre arrangementer, ude arealerne omkring skolen er af gode grunde ikke klar før det bliver sommer 2013. Den nye skole fri skole vil satse på idræt og bla. musik skiver de tidligere hvilket lyder godt i mine øre.

Ang. den øvrige undervisning, er jeg sikker på at forældrene nok skal reagerer hvis undervisningen ikke fungere.

ps. du burde nok komme den 22/1-2012 så du kan se og høre om deres planer, det skal jeg ihvert fald.

god weekend
michael andersen, Sæby 12-01-12 12:44:
Det er intet mindre end utroligt, at 46 forældre allerede har tilmeldt deres barn denne skole. Ingen ved noget om den. Ud over overfladiske og pinlige eufori-ord, der ingen betydning har, hvis ikke de konkretiseres i en bestemt handling, ved man intet om den. Ikke en gang en leder har man fundet. Og det bliver iøvrigt svært, for folk med bare et gran af ambitioner går langt uden om tivoli-skoler som denne tegner til at blive.

Hvem i alverden vil risikere sit barns ve og vel på et sådant misfoster? Svaret er naturligvis: dem, der ikke har fået det til at fungere i de almindelige skoletilbud i kommunen. De får nu en ny tur i karrusellen i nye omgivelser. Gud ved, hvor de skal gå hen, når det også bliver en nitte?

Informationer til denne nyhed

Læst: 1355 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 2.0 af 5 fra 11 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder