Publikum efter premiere: Det var helt fantastisk
Både publikum, producer og komponist/tekstforfatter befandt sig nærmest i den syvende himmel efter torsdagens premiere på Buddha The Musical i Frederikshavn.
Der var trængsel inden forestillingen i foyeren i Det Musiske Hus. Vi snakkede med Per Frøsig, der denne aften skulle opleve sin datter Lærke på den store scene:
- Jeg er her særligt i aften for at se min datter optræde. Jeg ser rigtig meget frem til aftenen, og som det lyder, er det ikke bare lige ud af landevejen som en typisk pop-musical. Jeg læste såmænd bogen for godt 25 år siden, så bliver sjovt at opleve den som musical. Jeg har set kostumerne, og det ser lovende ud!
Vi fik desuden en kommentar fra Lisbeth Jensen, der også var mødt op med forventninger til aftenens forestilling:
- Jeg elsker at se teater og har gjort det en del i Århus. Jeg kender ikke så godt til stykket her, men jeg synes, det lyder spændende og har da visse forventninger til i aften.
Efter et brag af en forestilling hørte vi, hvordan Birgit Munch, der har stået bag koret og meget af det, der har gjort musicalen mulig, om, hvorvidt projektet var lykkedes:
- Det er nu Kammerpigernes 25 års jubilæum, og jeg synes personligt, at vi skulle fejre det på en særlig måde. Det har vi bestemt gjort med denne musical, der er endt helt fantastisk. Det er overgået mine forventninger, og jeg synes ikke, det kunne være gået meget bedre! Mathias Munch har brugt tre år på noget rigtig godt, og med de unges flotte talenter blev det hele gjort muligt.
Vi fik her også en kommentar fra komponist og tekstforfatter Mathias Madsen Munch, der har stået bag hele fortællingen og alt inkluderet, efter forestillingen:
- Jeg har oplevet aftenen ret kaotisk, da jeg har måttet bruge en del kræfter med bandet under forestillingen. Jeg stolede på Birgit, og som det lød, gik det helt fantastisk! Det, jeg har oplevet, er langt over der, hvor jeg satte mine forventninger. Det er er fedt at se så mange lokale med så mange personligheder, der passer perfekt ind i rollerne. Vi har nået en særlig helhed. Vi optager det i morgen aften, og jeg vil måske senere bruge det som stykke, når jeg vender tilbage til København.
Per Frøsig efter forestillingen:
- Det var helt fantastisk! Moderne opsætning og sange. Jeg har set de tidligere musicals fra gymnasiet, som alle var gode, men dette er nok den bedste!
Lisbeth Jensen efter forestillingen:
- Det var helt vildt! Særligt tiggerscenen, hvor de kom helt tæt på var overvældende. De har allesammen flotte stemmer, og det har langt overgået mine forventninger. Jeg frygtede lidt en halvlunken pop-musical, men fik langt mere. Kunne ikke forlange mere.










































