Der har i denne uge været generalforsamling i Akademi-merkonomer i HK, Nordjylland. Her var over 40 engagerede medlemmer samlet til en aften med nyt fra brancheklubben v/ formand Randi Offersoy.
Medlemmerne fik en gennemgang af årets forløb siden den stiftende generalforsamling for et år siden, hvor de to nordjyske brancheklubber, Aalborg og Frederikhavn/Hjørring, blev sammenlagt til én brancheklub.
- Året er gået over al forventning. Der har været rigtig god opbakning fra medlemmernes side i relation til afholdte arrangementer, og medlemstallet er rimeligt stabilt, når man ser på tendensen generelt indenfor fagforeningerne. Vi ved, at vores medlemmer ser os som et fagligt tilholdssted i en verden af spørgsmål og muligheder. Det er vi glade for, udtalte Randi Offersoy.
Uddannelse betaler sig altidl. Det ved vi om nogen. Når man ser på arbejdsmarkedet generelt i dagens Danmark, har vi medlemmer, der sikrer sig uddannelse, og på den måde er med til at fastholde sig selv som en vigtig ressource. Vi har en mængde gode uddannelsestilbud, så det er bare at spørge ind, Vi viser vejen, Randi Offersoy.
Aftenen bød også på valg til bestyrelsen. Formand Randi Offersoy blev enstemmigt genvalgt for en to-årig periode.
Øvrige bestyrelsesmedlemmer, der var på valg, var ligeledes villige til genvalg.