Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
07.08.2010 | Af: Kanal Frederikshavn

Rektor vil have flere elite-sportsfolk på gymnasiet


Frederikshavn Handelsskole er et godt sted at være elitesportsudøver i Frederikshavn. Her kan man få en uddannelse samtidig med, at man passer sin sportslige karriere.

 

Tvillingerne Martin og Mikkel Højbjerg, Thomas Søndergaard og Mark Müller Larsen fra Frederikshavn White Hawks har alle valgt handelsgymnasiet.  Det samme har håndboldspilleren Julie Thomsen og golfspilleren Lucas Bjerregaard. Ifølge rektor Tommy Christensen er de seks gode eksempler på, hvorfor Frederikshavn Handelsskole sætter stor pris på elitesportsudøvere.

- De passer deres ting fremragende. De er altid velforberedte og organiserede. De laver deres ting, selv om de er pressede. Og det er de, når de dyrker sport på eliteniveau, siger Tommy Christensen.

Hvorfor vil du gerne have endnu flere eliteidrætsudøvere på handelsgymnasiet?

- Det en berigelse at have dem gående her på stedet. De kompetencer, som de får ved at dyrke idræt på eliteplan, kan både bruges her på skolen og i erhvervslivet. Desuden er Frederikshavn simpelthen nødt til at udvikle flere egne spillere og trække unge mennesker uden for vores område hertil, hvis klubberne skal blive ved med at klare sig på højeste niveau. Klubberne har ikke råd til at købe spillerne længere, mener Tommy Christensen.

(sendt første gang i marts 2010)


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 1473 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 3.6 af 5 fra 24 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder